Zamknij

Zakładanie blokad na koła: Rząd szykuje rewolucyjne zmiany

Redakcja
11.09.2018 11:01
blokada na koło
fot. Artur Zawadzki REPORTER East News

Firmy, które zarabiają spore pieniądze na zakładaniu prywatnych blokad na koła, nie będą mogły pozwolić sobie na takie działanie. Wkrótce dojdzie do zmiany w przepisach, po których wyłącznie policja i straż miejska będą miały do tego prawo. Posiadacze parkingów dostaną inne pozwolenia.

Nie od dziś wiemy, że zaparkowanie samochodu w centrum miasta to niezwykle trudna sztuka, przy której trzeba mieć też trochę szczęścia. Kiedy już znajdziemy upragnione, wolne miejsce, natychmiast wykorzystujemy okazję, nie patrząc często na tablicę ograniczającą możliwość wjazdu. I właśnie dzięki takiemu oznakowaniu bogacą się prywatne firmy, zajmujące się zakładaniem blokad na koła.

Kiedy nieuprawniony pojazd znajdzie się na takim miejscu, natychmiast zakłada mu się blokadę, za której zdjęcie trzeba sporo zapłacić – niektórzy żądają 200 zł. Z jednej strony, właściciel terenu ma prawo do korzystania z niego tak, jak mu się podoba, ale z drugiej zdarzały się historie, w których zarządcy chcieli zwyczajnie zarobić.

Czasami pracownicy zdejmowali na noc tablicę z zakazem parkowania, a ranem blokowali samochody kierowców, którzy nie byli świadomi, że wjeżdżają na teren prywatny. Nasuwa się pytanie: co na to prawo? Otóż przepisy nie są do końca jasne, a wyroki sądów różniły się od siebie: jeden z organów sprawiedliwości winą obarczał kierowców, którzy wjeżdżali na teren prywatny, a drugi uznał, że prywatnym przedsiębiorstwom nie wolno zakładać blokad.

Kiedy na miejsce do takiego przypadku przyjeżdżała policja, również nie mogła nic zrobić. Dlaczego? Ponieważ chociaż założenie blokady jest niezgodne ze 130 art. Prawa o ruchu drogowym, jednocześnie zostało to zrobione poza strefą ruchu na terenie prywatnym, na którym kodeks drogowy nie obowiązuje. I koło się zamyka.

Zmiana przepisów w sprawie blokad na koła: Nowe zasady

W związku z niesprecyzowanymi przepisami  Marek Wójcik złożył interpelację do MSWiA. Polityk otrzymał odpowiedź od sekretarza stanu resortu, że w tej chwili trwają prace nad zmianą przepisów. Dzięki nowym regulacjom na wszystkich, którzy niezgodnie z prawem będą blokować koła, będą nakładane karne sankcje.

Ze względu na wstępną fazę prac szczegóły projektu nie są znane. Jednak kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Jedyną możliwością dla właścicieli terenów prywatnych pozostanie pobieranie opłat za parkowanie zgodnie z własnym cennikiem oraz odholowanie bezprawnie zaparkowanego pojazdu.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW