Zamknij

Zapomnij o jeździe „na zderzaku”. Szykują się wysokie kary

Redakcja
10.04.2018 09:22
samochody na drodze
fot. Damian Klamka East News

Od przyszłego roku pojawią się nowe przepisy odnośnie do zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Oznacza to, że za jazdę „na zderzaku” policja będzie mogła ukarać kierowców wysokimi mandatami. Nowe przepisy mogą nie spodobać się niektórym kierowcom, którzy w ten sposób wymuszają na innych, aby zjechali im z drogi.

Głównym powodem wprowadzenia zmian jest duża liczba wypadków i ich ofiar na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce. Obecne przepisy mówią, że każdy kierujący ma obowiązek zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu. Jednak nie ma podanego określonego dystansu, jaki trzeba utrzymywać oraz nie zarządzono konkretnej kary za nieprzestrzeganie zasady.

Aktualnie funkcjonariusze mogą zinterpretować brak zachowania odpowiedniej odległości jako stworzenie zagrożenia, za co mogą ukarać mandatem do 500 zł. W rzeczywistości policjanci bardzo rzadko stosują tę metodę.

Zdaniem ekspertów bezpieczna odległość między dwoma pojazdami poruszającymi się przy prędkości 140 km/h wynosi 40–50 m. Obecnie zgodnie z taryfikatorem można otrzymać mandat za zbyt małą odległość w tunelu w wysokości 100 zł i 200 zł za jazdę pomiędzy autami jadącymi w kolumnie.

Zagłosuj

Jesteś za wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących zachowania bezpiecznej odległości między samochodami?

Liczba głosów:

Jazda „na zderzaku”: Surowe kary za granicą

W Niemczech kary za nieutrzymywanie odpowiedniej odległości za innym pojazdem są o wiele surowsze, a dystans 50 m obowiązuje już od 100 km/h. Dodatkowo przy autostradach znajdują się specjalne urządzenia, które mierzą odległość między samochodami. Jak podaje portal brd24.pl, w przyszłym roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma zaprezentować propozycje odpowiednich zasad.

Na tę chwilę nie wiadomo, jakie kary mają nieść za sobą nowe przepisy, ale jeśli resort pójdzie w ślady innych państw Unii Europejskiej, możemy być pewni, że kary będą bardzo surowe.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Nowy pomysł na walkę z kierowcami jadącymi pod prąd

Jak bezpiecznie korzystać z nawigacji w samochodzie?

RadioZET.pl/brd24.pl/MW