Zamknij

Zasady na rondzie: Jak prawidłowo poruszać się po tym skrzyżowaniu?

Redakcja
28.11.2018 16:32
rondo
fot. DOMINIK PISAREK REPORTER

Nie każdy wie, jak poruszać się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, dlatego na rondach często dochodzi do kolizji. Poznaj proste zasady,które ułatwią ci pokonanie tego skrzyżowania.

Tradycyjne rondo zwykle nie stanowi większego kłopotu dla kierowców. Problemy zaczynają się dopiero na skrzyżowaniu, na którym mamy wiele pasów ruchu i dodatkowo poruszają się po nim tramwaje. Wówczas pewne sytuacje potrafią być sporym wyzwaniem dla kierującego. Zmotoryzowani wciąż nie do końca wiedzą, jak prawidłowo opuszczać ronda i jak zachować się w momencie nadjeżdżającego tramwaju.

Jazda po rondzie: Zasady i najczęstsze popełniane błędy

Warto podkreślić, że tradycyjne ronda opuszczamy prawym pasem. Oczywiście możemy zjechać również z prawego pasa ruchu, pod warunkiem, że przepuścimy pojazdy z pasa prawego.

W przypadku ronda turbinowego (takiego, w którym potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się), powinniśmy patrzeć na znaki poziomie, które pokazują, jak mamy opuścić skrzyżowanie.

Jazda po rondzie: Jak wjechać na rondo?

Jeżeli przed rondem mamy znak „ustąp pierwszeństwa”, zanim wjedziemy na skrzyżowanie, musimy ustąpić pierwszeństwa innym samochodom, znajdującym się na nim. Kiedy nie mamy znaku „podporządkowania”, wówczas pierwszeństwo mają auta, które chcą wjechać na rondo.

Jazda po rondzie: Jazda prawym pasem ruchu

Jazda prawym pasem ruchu nie oznacza jednocześnie, że musimy skręcać w najbliższą drogę wylotową, żeby opuścić skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie dotyczy to ronda turbinowego, na którym o wszystkim informują nas znaki poziome i umieszczone tablice, które instruują nas, który pas powinniśmy zająć, żeby zjechać w odpowiednim kierunku.

Jazda po rondzie: Zmiana pasa

Jeśli chcemy zmienić pas, to wystarczy, że włączymy kierunkowskaz i ustąpimy pierwszeństwa pojazdom, znajdującym się na pasie, na który zamierzamy wjechać.

Jazda po rondzie: Jak zjechać z ronda?

W przypadku zjeżdżania ze skrzyżowania, manewr wykonujemy z prawego pasa ruchu. W przypadku zjeżdżania z lewego pasa, mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa samochodom jadącym na prawym pasie.

Jazda po rondzie: Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?

Tramwaj ma pierwszeństwo, kiedy przed wjazdem jest ustawiony znak „ustąp pierwszeństwa”. W momencie zjeżdżania pojazdu szynowego ze skrzyżowania, ma on bezwzględne pierwszeństwo. Zdarza się tak, że na rondzie mamy dodatkowo sygnalizację świetlną, dlatego przed zjechaniem ze skrzyżowania, powinniśmy zatrzymać się przed przecięciem jezdni.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/magazynauto.interia.pl/MW