Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zaskakujące wyniki badań dotyczących nowych diesli

08.11.2018 15:48

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodowych (ACFA) opublikowało wyniki badań dotyczących diesli nowej generacji. Okazuje się, że jednostki emitują niewielkie ilości zanieczyszczeń.

diesel fot. Shutterstock

Testy dotyczyły blisko 270 samochodów z silnikiem wysokoprężnym, który w ostatnim roku pojawił się na europejskim rynku. Agregat spełnia najnowsze normy emisji spalin Euro 6d TEMP. Badania pokazały, że emisja tlenków azotu (NOx) jest znacznie mniejsza od progów określonych w procedurze RDE, która uwzględnia warunki faktycznej eksploatacji drogowej.

– Już dziś badania większości tych pojazdów przynoszą wyniki poniżej jeszcze ostrzejszego progu emisji NOx, który będzie obowiązkowy dopiero od stycznia 2020 roku – przekonuje ACEA.

Ostatnie badania terenowe przeprowadzone przez ADAC również wskazują, że nowe jednostki wysokoprężne emitują średnio o 85 proc. mniej tlenków azotu niż pojazdy wyposażone w agregaty z normą Euro 5.

Erik Jonnaert, sekretarz generalny ACEA, przyznał, że najnowsze silniki diesla przyczynią się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza w miastach. Oprócz tego odegrają kluczową rolę w ograniczeniu emisji CO2 w krótkiej, jak i średniej perspektywie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/rp.pl/MW

Oceń
Tagi