Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zaskakujące wyniki badań dotyczących nowych diesli

08.11.2018 15:48
xxx zet

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodowych (ACFA) opublikowało wyniki badań dotyczących diesli nowej generacji. Okazuje się, że jednostki emitują niewielkie ilości zanieczyszczeń.

diesel fot. Shutterstock

Testy dotyczyły blisko 270 samochodów z silnikiem wysokoprężnym, który w ostatnim roku pojawił się na europejskim rynku. Agregat spełnia najnowsze normy emisji spalin Euro 6d TEMP. Badania pokazały, że emisja tlenków azotu (NOx) jest znacznie mniejsza od progów określonych w procedurze RDE, która uwzględnia warunki faktycznej eksploatacji drogowej.

– Już dziś badania większości tych pojazdów przynoszą wyniki poniżej jeszcze ostrzejszego progu emisji NOx, który będzie obowiązkowy dopiero od stycznia 2020 roku – przekonuje ACEA.

Ostatnie badania terenowe przeprowadzone przez ADAC również wskazują, że nowe jednostki wysokoprężne emitują średnio o 85 proc. mniej tlenków azotu niż pojazdy wyposażone w agregaty z normą Euro 5.

Erik Jonnaert, sekretarz generalny ACEA, przyznał, że najnowsze silniki diesla przyczynią się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza w miastach. Oprócz tego odegrają kluczową rolę w ograniczeniu emisji CO2 w krótkiej, jak i średniej perspektywie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/rp.pl/MW

Oceń
Tagi