Zatłoczone skrzyżowanie w Etiopii bez sygnalizacji świetlnej

06.06.2017 10:57

Na filmie nagranym kamerą monitoringu na jednym z największych skrzyżowań w Addis Abba w Etiopii – Meskel Square – zobaczymy setki przemieszczających się samochodów. Mimo sporego ruchu, nie robią się zatory, ani nie dochodzi do wypadków.

Zatłoczone skrzyżowanie w Etiopii bez sygnalizacji świetlnej fot. kadr z wideo

Jednak sam film nie stanowi dowodu na to, że takie rozwiązanie jest efektywniejsze w długoterminowym rozrachunku. Wystarczy wziąć pod uwagę statystyki dotyczące wypadków na drogach w Etiopii. Jak wynika z raportu federalnego transportu, w 2016 roku w ponad 10 000 wypadków zginęło 64 osób, podczas gdy 6886 zostało poważnie rannych.

Jako główne przyczyny zdarzeń drogowych wskazuje się brawurową jazdę, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu lub pod wpływem narkotyków, czy nieustępowanie pierwszeństwa pieszym.

Warto również zwrócić uwagę na same samochody poruszające się w Etiopii. Łagodnie ujmując – nie należą one do najnowocześniejszych. W razie wypadku, szanse na przeżycie znacznie maleją.

Statystycznie kierowcy w Afryce są około 100 razy bardziej narażeni na śmiertelny wypadek samochodowy niż mieszkańcy USA.

RadioZET/MS

Oceń