Zamknij

Zatoki autobusowe do likwidacji. Kontrowersyjny pomysł Jaworzna

Redakcja
13.02.2019 09:33
zatoczka autobusowa
fot. Tomasz Kawka/East News

Jaworzno jako pierwsze miasto w Polsce zaczęło likwidować zatoki autobusowe. Zarządcy miasta przeprowadzili analizy, z których wynika, że bez tego rozwiązania poziom bezpieczeństwa na drogach się poprawi.

Likwidacja zatoczek autobusowych w Jaworznie to dopiero początek zmian w infrastrukturze miasta. Tomasz Tosza z Zarządu Dróg i Mostów w rozmowie z serwisem transport-publiczny.pl wyjaśnia, że miasto odchodzi od tego rozwiązania i zaczyna usuwać zatoczki ze swoich ulic. Takie działanie jest poparte wcześniejszymi analizami. Badania wykazały, że droga bez zatoczek autobusowych zwiększa bezpieczeństwo i zapewnia płynność w ruchu. Wiceszef ZDiM przekonuje, że zatrzymanie się autobusu bez wjeżdżania do zatoczki zajmuje mu około ośmiu sekund, a  wjechanie do niej pochłania łącznie pół minuty.

Zagłosuj

Czy likwidacja zatoczek autobusowych to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Likwidacja zatoczek autobusowych: Kierowcy krytykują

Polityka miasta jest szeroko krytykowana ze strony kierowców. Oskarżają zarządców Jaworzna o to, że wkrótce doprowadzą do katastrofy komunikacyjnej. Kiedy większość zmotoryzowanych uważa działania miasta za złe, sami eksperci nie są pewni słuszności takich poczynań. Profesor Jacek Szołtysek, specjalista od ruchu drogowego, w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” przyznał, że jest sceptyczny co do takiego projektu.

– Mam wątpliwości co do takiego rozwiązania. Płynność ruchu autobusowego zostanie zachowana, jednak inne pojazdy nie będą poruszać się płynnie. Nie podoba mi się takie zniechęcanie do ruchu samochodowego, bo oddziałuje ono na negatywne emocje u kierowców – powiedział profesor Szołtysek.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/transport-publiczny.pl, dziennikzachodni.pl/MW