Zdaniem PIU możemy spodziewać się kolejnych podwyżek

26.09.2017 12:55

Prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeniowej nie wyklucza kolejnych podwyżek obowiązkowego ubezpieczenia OC, które mają zależeć od wartości wypłat dla poszkodowanych.

Zdaniem PIU możemy spodziewać się kolejnych podwyżek fot. materiały prasowe

W marcu 2017 roku kierowcy płacili średnio o 45% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W kolejnych miesiącach ceny ustabilizowały się na poziomie około 1150 zł. W dodatku tempo podwyżek wyraźnie spadło. Co jednak najistotniejsze – odnotowano pierwszy spadek średniej ceny OC w czerwcu 2017 roku o około 2%. Jednak nawet wtedy eksperci jednogłośnie przekonywali, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia będą rosły, za to nie tak gwałtownie. Za powód każdorazowo podawano zwiększony udział wypłat odszkodowań osobowych.

Słowa prezesa PIU, Grzegorza Prądzyńskiego, również nie napawają optymizmem:

"

Wciąż obserwujemy efekt zeszłorocznych podwyżek cen ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Rynek OC drugi kwartał z rzędu jest rentowny, mimo wyższych wypłat na rzecz poszkodowanych w wypadkach. To czy uda się utrzymać tę równowagę, zależy przede wszystkim od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości. Jeśli będą one rosły, rosnąć będą także ceny ubezpieczeń. "

W komunikacie Polskiej Izby Ubezpieczeniowej przeczytamy, że w pierwszej połowie 2017 roku odszkodowania i świadczenia z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wyniosły 4,3 mld zł, a odszkodowania i świadczenia z autocasco – 2,2 mld zł. To analogicznie wzrost o 9,2% i 6,5%.

Z danych PIU wynika również, że w pierwszej połowie 2017 roku polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom łącznie 19,7 mld odszkodowań i świadczeń, co stanowi o 8% więcej niż w poprzednim roku.

RadioZET/PAP/MS

Zagłosuj

Czy zawsze stosujesz się do ograniczeń prędkości?

Oceń