Zdaniem ekspertów poprawa finansowa nie oznacza końca podwyżek OC

07.11.2017 12:50

Choć ubezpieczycielom wreszcie udało się zarobić na obowiązkowych polisach komunikacyjnych, składki nie przestaną rosnąć, bo rosną też wypłaty – poinformował poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

Zdaniem ekspertów poprawa finansowa nie oznacza końca podwyżek OC fot. materiały prasowe

Pierwsze półrocze przyniosło długo wyczekiwany zysk ze sprzedaży polis komunikacyjnych OC. Zdaniem dziennika, powołującego się na sprawozdanie Komisji Nadzoru Finansowego, wynik techniczny branży ubezpieczeniowej wyniósł 100 mln zł. Ze składek zebrano 510 mld zł, czyli o blisko 1,5 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Przy czym eksperci są zdania, że wspomniana poprawa finansowa wcale nie musi oznaczać końca podwyżek. Jest sporo czynników, które przyczyniły się do wzrostów cen OC, w tym m.in. wyższe kwoty odszkodowań, rosnąca liczba wypadków drogowych, czy wojna cenowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.pl, Bartosz Salwiński, jest sceptycznie nastawiony do tego, by nastąpić miał domniemany koniec dalszych podwyżek:

"

Jest to mało prawdopodobne. Jak jednak widzimy tempo wzrostu cen obowiązkowego ubezpieczenia OC znacznie spadło. Na koniec pierwszego kwartału kierowcy płacili za tę polisę o 45% więcej niż rok wcześniej, w połowie roku było to już 37%, a teraz wynik ten wyniósł już tylko 22%. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciele w Polsce będą zwiększać udział odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem, co pociągnie za sobą dalsze podwyżki. Nie będą one jednak aż tak odczuwalne jak choćby rok temu. "

RadioZET/PAP/mfind.pl/MS

Zagłosuj

Mocno odczułeś/aś wzrost cen OC?

Oceń