Zgłaszający wykroczenie dostanie połowę pieniędzy z mandatu

18.08.2017 11:05

15 sierpnia 2017 roku władze miasta w Bangkoku ruszyły z nową kampanią, która ma skłonić mieszkańców do przestrzegania przepisów. Zachętą jest obiecywana nagroda pieniężna. Zgłaszający wykroczenia otrzymają połowę pieniędzy z mandatów.

Zgłaszający wykroczenie dostanie połowę pieniędzy z mandatu fot. kadr z wideo

Na celowniku są motocykliści jeżdżący po ścieżkach dla pieszych, osoby wyrzucające śmieci w miejscach publicznych lub do kanałów, a także nielegalni sprzedawcy. Informatorzy będą mieli szansę otrzymać połowę pieniędzy z mandatu pod warunkiem, że przedstawią wystarczające dowody na popełnienie wykroczenia. Mogą to być na przykład zdjęcia i filmy, a także informacje dotyczące numeru rejestracyjnego pojazdu, wraz z datą, godziną i miejscem, w którym doszło do naruszenia przepisów.

Nagrodę będzie można odebrać do 60 dni w miejscu zgłoszenia wykroczenia. Jeśli do tego czasu nikt nie upomni się o należne, pieniądze zostaną przekazane do budżetu miejskiego. Co jednak najlepsze – już od 1992 roku istnieją podstawy prawne pozwalające na takie rozwiązanie.

Jak można zgłosić wykroczenia? Osobiście w jednej z 50 placówek, telefonicznie, listownie, pocztą elektroniczną, na czacie lub poprzez Facebooka. Amnuay Nimmano, gubernator Bangkoku wierzy, że te działania przyniosą pożądany efekt:

"

Dobrzy mieszkańcy skorzystają z tego prawa. Będą naszymi oczami i uszami. Jeśli zobaczą osoby łamiące prawo i doniosą na nie, otrzymają połowę pieniędzy z mandatu. Informacje o ich danych osobowych nie zostaną ujawnione. "

Tym sposobem będzie można zainkasować równowartość nawet 540 zł.

RadioZET/MS

Oceń