Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zielona strzałka: Czy trzeba się zatrzymać?

07.02.2019 11:45

Czy widząc zieloną strzałkę na sygnalizatorze, powinniśmy się zatrzymać? Według badań aż 90 proc. kierowców zachowuje się w tej sytuacji nieprawidłowo, a to skutkuje niemałym mandatem.

sygnalizacja świetlna z zieloną strzałką fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zielona strzałka ułatwia życie kierowcom. Dzięki niej mogą oni skręcić na skrzyżowaniu przed zapaleniem się zielonego światła na sygnalizatorze. Jednak większość zmotoryzowanych wykazuje się brakiem wiedzy, kiedy zbliża się do świateł z dołączonym do nich wyświetlaczem zielonej strzałki.

Zagłosuj

Czy przed przeczytaniem tego artykułu wiedziałeś, jak należy zachować się w takiej sytuacji?

Najczęściej widzimy, że gdy kierowca zbliża się do tego sygnalizatora, przejeżdża obok niego bez zatrzymywania się. I tu zostaje popełniony błąd. Jak mówi przepis: „sygnał w kształcie zielonej strzałki, wyświetlający się jednocześnie z sygnałem czerwonym, pozwala na skręt w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, jednak pod warunkiem, że łącznie spełnione są dwa warunki: kierowca nie spowoduje utrudnień pozostałym uczestnikom ruchu oraz zatrzyma się przed sygnalizatorem”.

Warto podkreślić słowo „zatrzyma”, które mówi o całkowitym zatrzymaniu pojazdu, a nie przejechaniu z minimalnie możliwą prędkością.

Zielona strzałka: Mandat za nieprawidłowe przejechanie

Za nieprawidłowe przejechanie obok sygnalizatora ze zieloną strzałką możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 300 do 500 zł grzywny i sześcioma punktami karnymi.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń