Zamknij

Zmiana opon zimą? Podpowiadamy dlaczego warto

Zmiana opon zimą? Podpowiadamy dlaczego warto

Opony są jedynym punktem styku samochodu z drogą – to od ich przyczepności i jakości zależy nasze bezpieczeństwo na drodze.

Cała moc silnika i efektywność układu hamulcowego są przenoszone na jezdnię dzięki oponom. Kiedy więc piękna złota jesień zmienia się jesienną słotę, robi się chłodno i temperatury rano, kiedy ruszamy do pracy spadają poniżej 7-10 stopni C to kończy się przyczepność opon letnich i wtedy to opony zimowe zapewnią nam bezpieczeństwo.

Tego, czy i kiedy w tym roku zima nas zaskoczy nie sposób przewidzieć. Kierowcy powinni jednak wiedzieć, że zmiana opon z letnich na zimowe stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy. I to nie tylko sama wymiana opon ma znaczenia, ale przede wszystkim, kiedy to zrobić. Z ich zmianą nie należy czekać do ostatniej chwili – nadzieja na ominięcie tłumów kierowców ustawiających się do serwisów samochodowych, gdy tylko na termometrach pojawią się niskie temperatury nie jest jedynym powodem, dla którego powinniśmy zdecydować się na wymianę opon dużo wcześniej.

Lepiej opony zmienić zbyt wcześnie niż za późno! Nawet w temperaturach 10-15°C dobre nowoczesne opony zimowe nie będą jeszcze znacząco ustępowały oponom letnim, a przy nagłej zmianie pogodowej przygotowani będziemy już do bezpiecznej jazdy po śliskiej drodze.

Dlaczego tak się dzieje? Kiedy temperatura spada poniżej 7-10 stopni C, mieszanka gumy, z jakiej zrobione są opony letnie, twardnieje. To znacznie pogarsza jej przyczepność. Z kolei opony zimowe zbudowane są ze specjalnej mieszanki zawierającej więcej naturalnej gumy i krzemionki, które nie twardnieją w niższych temperaturach. To oznacza lepszą przyczepność na drodze już w trakcie jesiennych i mokrych dni, a zatem większe bezpieczeństwo jazdy.

To właśnie taka budowa i miękka mieszanka sprawiają, że samochód z oponami zimowymi zahamuje dużo wcześniej na drodze zarówno w chłodne jesienne dni jak i warunkach typowo zimowych. Różnica to nawet kilka długości średniego samochodu.

Jak poznać, że opona jest zimowa albo całoroczna z homologacją zimową? Bardzo łatwo – wystarczy, że na boku opony zobaczymy symbol płatka śniegu na tle góry. To jest jedyny oficjalny symbol homologacji zimowej. Więcej informacji znajdziecie tutaj.