Zmiana przepisów dotyczących radarów. Niekorzystna dla kierowców

28.07.2017 12:58

Główny Urząd Miar przygotował projekt zakładający nowe wymagania dla przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym – mają rejestrować datę, czas dokonania pomiaru oraz obraz kontrolowanego pojazdu. Jednak to nie wszystko.

Zmiana przepisów dotyczących radarów. Niekorzystna dla kierowców fot. policja.pl

Rozporządzenie, które ma wejść w życie jeszcze w 2017 roku, wprowadza wymogi wyłącznie dla nowych przyrządów. Te, dotychczas wykorzystywane, będą wciąż użytkowane pod warunkiem posiadanej ważnej legalizacji. Co istotniejsze – zmianom ma ulec jeden z bardzo istotnych zapisów. W miejscu „Konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona” ma się pojawić zapis „Konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny umożliwiać użytkownikowi przyrządu wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona”.

Zdawałoby się, że te kosmetyczne zmiany nie będą miały znaczącego przełożenia na rzeczywistość. Jednak opinie ekspertów nie pozostawiają złudzeń – zapis sprawi, że zeznania funkcjonariusza policji będą kluczowe w sytuacjach spornych, kiedy kierowca stwierdza błędy w wykonaniu pomiaru, sugerując problem z identyfikacją mierzonego pojazdu. Najprościej rzecz ujmując – uczestnicy ruchu drogowego już wkrótce mogą być bezbronni, przez co nie będzie im się opłacało walczyć o swoje racje przed wymiarem sprawiedliwości.

RadioZET/MS

Oceń