Zamknij

Zmiany dla kierowców w 2019 roku: Jakie przepisy wejdą w życie?

Redakcja
03.01.2019 09:12
ruch uliczny, samochody
fot. Grzegorz Banaszak REPORTER East News

Zmiany w prawie jazdy, wprowadzenie kar oraz przepisów, które pozwolą kierowcom zaoszczędzić. Sprawdzamy zmiany, jakie rząd szykuje dla kierowców w 2019 roku.

Zmiany dla kierowców zaczęły obowiązywać już od nowego roku. Od 1 stycznia w życie weszła tzw. opłata paliwowa. Chociaż rząd przekonuje, że nie uderzy ona w ceny paliw, to ciężko w to uwierzyć, kiedy za każdy litr oleju napędowego i benzyny trzeba będzie zapłacić dodatkowo 8 gr. Mimo że dochód z uzyskanych pieniędzy zostanie przekazany na działalność Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, które będą walczyć o m.in. czystość powietrza, eksperci zapowiadają, że podwyżki sięgną 2 proc.

Zmiany dla kierowców w 2019 roku: Zachowanie odstępu od poprzedzającego pojazdu

Inną nowością w przepisach w 2019 roku będzie wprowadzenie kar za niezachowanie odpowiedniej odległości do samochodu jadącego przed nami na drogach szybkiego ruchu. Taka zasada obowiązuje już w wielu państwach UE, gdzie za to wykroczenie kierowcy są surowo karani (w Niemczech grozi mandat w wysokości 200 euro, a we Francji 75 euro). Nad zmianą pracuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, ale bardzo możliwe, że reguła wejdzie w życie dopiero pod koniec roku.

Aktualnie w przepisach nie mamy podanej dokładnej odległości, co do poprzedzającego nas pojazdu. Jedynie istnieje nakaz utrzymania bezpiecznego odstępu od samochodu jadącemu przed nami, który wynosi: w tunelach 50 m i autach o masie powyżej 3,5 tony o 80 m.

Zmiany dla kierowców w 2019 roku: Zniknięcie danych z dokumentu prawa jazdy

W 2019 roku jedną z drobnych zmian w dokumencie prawa jazdy będzie zniknięcie z blankietu adresu zameldowania. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, ta informacja nie jest potrzebna dla obsługi administracyjnej. Dzięki temu, po zmianie adresu zamieszkania nie trzeba będzie wyrabiać nowego prawa jazdy. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić ten przepis od 4 marca 2019 roku. Na szczęście kierowcy nie będą musieli wymieniać starych dokumentów na nowe.

Zmiany dla kierowców w 2019 roku: Diagnostyka i DPF-y

Pod koniec ubiegłego roku, Jarosław Kaczyński nakazał zawieszenie prac nad ustawą wprowadzającą m.in. opłatę jakościową pobieraną na przeglądach. Oprócz tego wstrzymano się z nowymi, surowszymi zasadami w sprawie wycinania filtrów DPF z samochodów z jednostkami diesla. Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy posłowie wrócą do tych projektów.

Zmiany dla kierowców w 2019 roku: Egzaminy na prawo jazdy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy miały pojawić się 4 czerwca 2018 roku. Jednak z powodu prac nad poprawą funkcjonalności systemu CEPiK 2.0, data została odłożona i na ten moment nie wiemy, kiedy rząd planuje wprowadzenie tych przepisów. Warto zaznaczyć, że nowe zasady dotyczą m.in.: obowiązkowych kursów doszkalających z zakresu bezpieczeństwa drogowego, wprowadzenie 2-letniego okresu próbnego czy stosowanie przez osiem miesięcy naklejki z zielonym listkiem.

Zmiany dla kierowców w 2019 roku: Oszczędności dla zmotoryzowanych

W 2019 roku rząd planuje wdrożenie innych zmian, które będą wprowadzane stopniowo. Chodzi tu o: wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu online, braku kary za jazdę bez dokumentu prawa jazdy, możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowych tablic rejestracyjnych, likwidację karty pojazdu oraz likwidację nalepki kontrolnej na szybę. Dzięki tym zmianom, kierowcy zaoszczędzą. Dla przykładu: nowe tablice z nalepką kontrolną to koszt 99,50 zł. Za kartę pojazdu trzeba zapłacić 75,50 zł. Zsumowanie kwot daje nam 175 zł, które zostaną nam w kieszeni.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW