Zamknij

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Stawki mogą wzrosnąć

Redakcja
21.11.2018 10:31
przegląd samochodowy
fot. ROBERT STACHNIK REPORTER East News

– Będziemy monitorować wprowadzone zmiany w systemie badań technicznych pojazdów w 2019 r. i nie wykluczamy uaktualnienia stawek za przegląd samochodu – zapowiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Chrzanowski.

We wtorek w Sejmie na spotkaniu z właścicielami stacji diagnostycznych, które odbyło się w ramach podkomisji stałej do spraw mikro i małych przedsiębiorstw, wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz przekonywał, że resort będzie monitorować wprowadzone zmiany w systemie badań technicznych pojazdów w 2019 roku.

– System badań technicznych pojazdów działa w Polsce niewłaściwie, co potwierdziła w kontrolach Najwyższa Izba Kontroli, dlatego zmiany są konieczne, wymagane prawem unijnym, bezpieczeństwem w ruchu drogowym i ochroną środowiska – mówił wiceminister Chodkiewicz.

Przedstawiciel resortu infrastruktury podkreślił m.in., że zmiany wprowadzają skoordynowany system szkolenia diagnostów oraz zmiany systemu nadzoru, które wprowadzą wyższą jakość świadczonych przez nie usług. Za sprawowanie nadzoru nad badaniami, a także przedsiębiorcami prowadzącymi stacje kontroli pojazdów, odpowiedzialny będzie teraz Transportowy Dozór Techniczny.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zaproponowaliśmy zmniejszenie lub zniesienie niektórych opłat ponoszonych przez właścicieli stacji diagnostycznych, pozostawiając tę samą stawkę opłat pobieranych od kierowców za badanie techniczne. W związku ze wdrożeniem zmian przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów będą ponosić tzw. opłatę jakościową – poinformował wiceminister.

– Ostateczna opłata jakościowa, co warto podkreślić, nie będzie wyższa niż 3,5 zł i zostanie określona w akcie wykonawczym ministra infrastruktury, i będzie obowiązywać dopiero od 2020 roku – dodał wiceminister. Projekt zakłada, że głównym źródłem zasilania finansowego systemu będą opłaty za badanie wykonane 45 dni po terminie.

Wiceminister Chodkiewicz w odpowiedzi na postulat właścicieli stacji diagnostycznych o wprowadzeniu zasady waloryzacji stawek za badanie techniczne pojazdów, które nie były zmieniane od 14 lat, odpowiedział, że „po rocznej analizie wprowadzonych zmian w systemie nie jest to niewykluczone, tak jak zmiana wysokości opłaty jakościowej”.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, który zakłada zmiany w systemie badań technicznych pojazdów, odbędzie się w czwartek 22 listopada.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/MW