Zamknij

Zmiany w opłatach za egzamin praktyczny na prawo jazdy. Kto na nich skorzysta?

Redakcja
12.04.2018 15:38
egzamin praktyczny na prawo jazdy
fot. Piotr Kamionka REPORTER East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę odnoszącą się do zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Oznacza to, że określona grupa osób nie będzie musiała płacić za egzamin praktyczny na prawo jazdy.

Do zdarzenia odniósł się Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że przepisy dotyczące pojazdów dla osób niepełnosprawnych w trakcie egzaminu na prawo jazdy nie zgadzają się z konstytucją. W tej chwili osoby niepełnosprawne posiadające zaświadczenie lekarskie z uwagą, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia, mają 50% zniżki za egzamin praktyczny na prawo jazdy.

W takich sytuacjach państwowy egzamin praktyczny odbywa się w samochodzie osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Nowelizacja zmian zakłada zwolnienie osób niepełnosprawnych z opłaty za egzamin praktyczny na prawo jazdy. Warunkiem jest wykorzystywanie pojazdu przystosowanego do danego rodzaju niepełnosprawności należącego do kandydata.

Zmiany w opłatach za egzamin praktyczny: Powstanie strona internetowa i lista ośrodków

Oprócz tego ma powstać specjalna strona internetowa z pełnym wykazem samochodów, z których mogą skorzystać osoby niepełnosprawne na egzaminie praktycznym. Ponadto stworzona zostanie lista ośrodków, w których znajdziemy takie auta.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Wyjątkiem jest tutaj przepis o wyznaczeniu podmiotu zarządzającego internetową bazą. Ten wejdzie w życie po 14 dniach.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Zdała na prawo jazdy za 32 razem. Straciła je już po dwóch tygodniach

Hyundai na Motor Show Poznań 2018 [FOTO]

RadioZET.pl/motofakty/MW