Zamknij

Zmiany w opłatach za parkowanie. Będą kolejne podwyżki

Redakcja
11.07.2018 10:03
parking parkometr

Sejm przyjął nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Oznacza to kolejne podwyżki dla zmotoryzowanych, a opłaty za parkowanie mają być pobierane także w sobotę. Głównym celem jest zwiększenie dostępności miejsc parkingowych w centrach miast.

Nowy projekt niesie za sobą wprowadzenie śródmiejskich stref płatnego parkowania w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Ustawa zakłada, że w wyznaczonych miejscach będzie obowiązywać stawka godzinowa do wysokości 0,45 proc. płacy minimalnej. W tym roku daje to kwotę 9,45 zł, a w przyszłym ma ona wynosić 9,99 zł za godzinę parkowania. W innych strefach kierowcy będą musieli zapłacić 0,15 proc płacy minimalnej, czyli 3,33 zł.

Trzeba zaznaczyć, że opłaty  w obszarach śródmiejskich zaczną obowiązywać również w weekendy. Ustalono, że będzie można je pobierać w soboty. Warto dodać, że zgodnie z nowymi regulacjami miejsce parkingowe objęte opłatą nie będzie musiało być oznaczone liniami.

Jeśli chodzi o kolejne godziny, to druga nie będzie mogła być droższa od pierwszej o więcej niż 20 proc., podobnie jak trzecia godzina od drugiej. Z kolei czwarta i kolejne godziny parkowania mają kosztować tyle, ile stawka podstawowa.

Opłaty za parkowanie: Drastyczna podwyżka kar

Oprócz tego wszystkiego wzrośnie kara za brak opłaty za parkowanie. Dotąd nie było to więcej niż 50 zł, ale po regulacjach ustalono, że za nieopłacone parkowanie trzeba będzie zapłacić 10 proc. płacy minimalnej, co oznacza, że w przyszłym roku będzie to kwota 222 zł.

Ustawa ma trafić do Senatu, który może jeszcze zaproponować poprawki. Obecnie nie wiadomo, kiedy dokładnie wejdzie w życie. Bardzo możliwe, że stanie się to dopiero w przyszłym roku.

RadioZET.pl/auto-swiat.pl, motofakty.pl/MW