Zamknij

Zmiany w przeglądach samochodowych. Czego dotyczą? Kiedy wejdą w życie?

Redakcja
28.03.2018 09:32
przegląd samochodowy
fot. Pixabay

Zapowiadane zmiany w przeglądach nie będą tak drastyczne, jak zapowiadano. Najbardziej odczują je ci, którzy będą zwlekać z badaniem. Spóźnialscy będą musieli liczyć się z podwójną stawką za badanie. Z kolei zrobienie przeglądu miesiąc wcześniej zacznie się opłacać.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja o podwyżkach w przeglądach technicznych pojazdów. Ostatecznie Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o wycofaniu się z proponowanych podwyżek. Jednak ci, którzy będą zwlekać ze sprawdzeniem technicznego stanu swojego pojazdu o 30 dni lub więcej, będą musieli liczyć się z podwójną stawką za badanie, która ma wynosić 196 zł.

Resort zrezygnował z innego utrudnienia w sytuacji, gdy kierowca spóźni się z dokonaniem przeglądu. Poprzednio zapowiadano, że taka osoba będzie miała obowiązek zgłosić się do jednej z 16 stacji kontroli współpracującej z Transportowym Dozorem Technicznym. Finalnie postanowiono, że spóźnione badanie będzie można wykonać w każdej stacji.

Zmiany w przeglądach technicznych: Wiele ułatwień

Kierowcy, którzy będą wiedzieli, że nie będą w stanie dokonać przeglądu w ostatnim dniu jego ważności, będą mogli pojawić się w stacji kontroli pojazdów do 30 dni przed końcem ważności badania. Wówczas przegląd zostanie uznany, tak jak doszłoby do niego ostatniego dnia.

To nie koniec dobrych wiadomości. Kiedy w dowodzie rejestracyjnym skończą się pieczątki na przegląd, obejdzie się bez wymieniania dokumentu. Wystarczy, że kierowcy będą jeździć z dowodem rejestracyjnym i zaświadczeniem o pozytywnym przejściu badania. Gdy pojawią się eDokumenty kierowcy, czyli cyfrowe usługi dowodu osobistego, w przypadku kontroli policji wystarczy nam jedynie telefon komórkowy.

Dodatkowo nowy projekt zakłada zwolnienie starostów z prowadzenia nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Tę rolę przejmie Transportowy Dozór Techniczny.

Zmiany w przeglądach technicznych: Kiedy zaczną obowiązywać?

Wejście nowych przepisów jest związane z unijną dyrektywą. W każdym z państw Unii Europejskiej zmiany w przeglądach technicznych mają wejść w życie 20 maja 2018 roku.

Aktualnie projekt nowych przepisów rozpatruje Komisja Prawnicza. Zmiany mają zacząć obowiązywać trzy miesiące od momentu ogłoszenia, dlatego najprawdopodobniej będzie to miało miejsce w drugiej połowie tego roku.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Od maja wzrosną opłaty za przegląd samochodowy

Mandaty, które może dostać każdy z nas. Wiedziałeś o nich?

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW