Zmiany w taryfikatorze mandatów 2018. Mają być ostrzejsze kary

21.09.2017 10:00

W 2018 roku zmianom ma ulec taryfikator mandatów. Spodziewać się można zaostrzonych kar – więcej zapłacimy za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia auta.

Zmiany w taryfikatorze mandatów 2018. Mają być ostrzejsze kary fot. materiały prasowe

Z pewnością łatwiej nie będą mieli ci kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego, gromadząc coraz to więcej punktów karnych na swoim koncie. Zlikwidowane mają zostać kursy redukujące liczbę punktów karnych. Co więcej, trudniej będzie odzyskać prawo jazdy po jego utracie.

Zgodnie z nowymi przepisami, kierujący po przekroczeniu limitu punktów karnych zostanie skierowany na specjalne kursy doszkalające, w których będzie mógł uczestniczyć raz na pięć lat. Po ich odbyciu liczyć trzeba się z poważniejszymi konsekwencjami łamania przepisów ruchu drogowego. Wystarczyć będzie bowiem popełnienie trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, by stracić uprawnienia.

W celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym bardzo istotne jest zdyscyplinowanie kierowców, którzy korzystają z telefonów komórkowych podczas jazdy. Nawet chwila nieuwagi może być przyczyną poważnego w skutkach wypadku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Forda, aż 43% ankietowanych regularnie wysyła SMS-y podczas jazdy. Aż 38% czynnie korzysta z aplikacji zainstalowanych na telefonie, a 36% prowadzi rozmowy, nie używając przy tym zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego.

RadioZET/MS

Sprawdź w quizie, czy potrafisz odgadnąć odległości między miejscowościami:

QUIZ: Odgadnij odległość pomiędzy miejscowościami fot. materiały prasowe
Oceń