Zamknij

30 lat temu zmarł Freddie Mercury. To jego ostatni utwór nagrany z Queen

24.11.2021 08:22
Freddie Mercury
fot. EAST NEWS

Freddie Mercury zmarł dokładnie 30 lat temu. Muzyk przez lata był frontmanem legendarnej grupy Queen. Oto ostatnia kompozycja, którą nagrał z zespołem.

Freddie Mercury to jeden z najwybitniejszych wokalistów rockowych w historii muzyki. Twórczość artysty łączy pokolenia i jest ponadczasowa. Chociaż grupa Queen już od lat występuje z Adamem Lambertem to właśnie żółta marynarka i charakterystyczny wąs Freddiego pozostają symbolem zespołu, który inspiruje kolejnych twórców.

30 lat temu zmarł Freddie Mercury, legendarny wokalista Queen

Wokalista Queen chorował na AIDS. Dowiedział sie o tym wiosną 1987 roku, co starał się za wszelką cenę ukryć. Muzyk unikał tematów związanych z chorobą, mimo zmian na ciele, a nawet niemal całkowitej utraty wzroku, dalej występował. Pracował i nagrywał wokale niemal do ostatnich chwil życia. Na kilka tygodni przed śmiercią przestał przyjmować leki wspomagające walkę z chorobą. Brał wyłącznie lekarstwa, które pomagały mu uśmieżyć ból.

Swój ostatni koncert Freddie Mercury zagrał 8 października 1988 roku na La Nit Festival. To impreza zorganizowana wówczas z okazji przejęcia przez Barcelonę flagi olimpijskiej. Organizm wokalisty nie chciał z nim współpracować. Ze względu na ogromne problemy z głosem, zastosowano playbach, co od razu wyszło na jaw.

30 lat od śmierci Freddiego Mercury'ego. Oto ostatnia piosenka, którą nagrał z Queen

Freddie Mercury zmarł 24 listopada 1991 roku w swoim domu Garden Lodge w Londynie. Muzyk miał wówczas zaledwie 45 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci legendarnego wokalisty było grzybicze zapalenie płuc, Freddie zapadł na nie ze względu na osłabienie odporności wywołane AIDS. Jego zwłoki skremowano 3 dni później. W trakcie pogrzebu artysty wybrzmiał utwór "You've Got a Friend" Arethy Franklin oraz aria z opery Verdiego w wykonaniu Montserrat Caballé.

Ostatnią piosenką, którą Freddie Mercury nagrał przed śmiercią, był utwór "Mother Love". Kiepski stan wokalisty nie pozwolił mu na dokończenie kompozycji i dogranie wszystkich zwrotek, dlatego zrobił to Brian May. Wokal gitarzysty możemy usłyszeć w trzeciej zwrotce utworu.

"Mother Love" ukazał się na płycie "Made in Heaven", która miała swoją premierę kilka lat po śmierci Freddiego - w 1995 roku. Utwór kończy się samplem z pamiętnego występu Queen na Wembley w 1986 roku. W kompozycji możemy usłyszeć także fragmenty "One Vision" oraz "Tie Your Mother Down". Nagranie zamyka płacz dziecka - symbol nowego życia.