Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

7 najdroższych teledysków w historii muzyki! Znasz je wszystkie? [WIDEO]

22.06.2017 13:50

Dla wielu artystów klipy muzyczne to wciąż idealny sposób na promocję i wyrażenie siebie. Historia muzyki pokazuje, że niektórzy z nich wydali na teledyski niewyobrażalnie wysokie sumy pieniędzy. Opłacało się?

7 najdroższych teledysków w historii muzyki! Znasz je wszystkie? [WIDEO] fot. Youtube (MichaelJacksonVEVO, Madonna)

Kilka milionów dolarów za pięciominutowy wideoklip? Ceny niektórych teledysków dorównują kosztom wyprodukowania porządnego filmu pełnometrażowego. Muzyczne legendy takie jak Michael Jackson czy Madonna postanowiły stworzyć ze swoich klipów kolejne dzieła sztuki, nie żałując przy tym wielkich pieniędzy. Mimo że ich teledyski mają już wiele lat, to wciąż pozostają tymi najdroższymi. Nie widać na horyzoncie konkurencji.

Oto 7 klipów, których produkcja pochłonęła najwięcej pieniędzy. Czy było warto? Oceńcie sami.

7. Gwen Stefani – „Make Me Like You” (2016)

Zdecydowanie najmłodsze wideo w tym zestawieniu. Klip, pomimo że wygląda pozornie na niedrogi, pochłonął aż 4 miliony dolarów. Skąd taka suma? To pierwszy teledysk w historii nakręcony na żywo podczas rozdania nagród Grammy. Przy jego produkcji pracowało kilkaset osób.

6. Guns N’ Roses - „Estranged” (1994)

Teledysk za 4 miliony dolarów. Biorąc jednak pod uwagę dzisiejszą inflację, ten blisko 10-minutowy klip kosztowałby o 2 miliony więcej.

5. Michael Jackson - „Black or White” (1991)

Jeden z najsłynniejszych teledysków Króla Popu, który trwa ponad 10 minut. Na ówczesne czasy nie brakowało mu niczego. Udział znanych aktorów (m.in. Macaulay Culkin), interesująca scenografia i niesamowity taniec Michaela Jacksona.

4. Madonna – „Bedtime Story” (1995)

Teledysk stworzony z ogromnym rozmachem, w którym nie brakuje wielu efektów specjalnych. Produkcja pochłonęła wówczas 5 milionów dolarów (dziś – blisko 8 milionów). Nie było to jednak pierwsze tak drogie wideo Madonny.

3. Madonna – „Express Yourself” (1989)

Pierwszy tak drogi klip w historii muzyki. Mimo że nie było jeszcze lat dziewięćdziesiątych, Madonna potrafiła wydać wówczas 5 milionów dolarów (dziś – ponad 9 milionów) na pięciominutowy teledysk. Wygląda na to, że opłaciło się – „Express Yourself” to jeden z tych utworów Królowej Popu, który zapisał się na stałe w historii popkultury.

2. Madonna – „Die Another Day” (2002)

Piosenka promująca kolejny film o przygodach Jamesa Bonda potrzebowała pierwszoligowego teledysku. Ten niezwykle dynamiczny klip kręcono przez kilka dni. Kosztował ponad 6 milionów dolarów.

1. Michael Jackson & Janet Jackson - „Scream” (1995)

Zdecydowanie najdroższy teledysk w historii muzyki. Futurystyczne wideo do singla z dziewiątej płyty Króla Popu pochłonęło wówczas 7 milionów dolarów. Ta astronomiczna suma jest jeszcze większa, kiedy uwzględnimy dzisiejszą inflację – „Scream” kosztowało 11 milionów dolarów.

RadioZET.pl/people.com/wikipedia/PK 

Oceń