Zamknij

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 5 utworów, których warto dziś posłuchać

Redakcja
01.08.2017 10:09
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 5 utworów, których warto dziś posłuchać
fot. ons.pl / Jerzy Dabrowski

Dziś, 1 sierpnia, mija kolejna rocznica największego militarnego zrywu podziemia w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie. Mimo że od tragicznych wydarzeń minęło już 73 lat, polskie społeczeństwo nigdy nie zapomni o tych 63 dniach. Muzyka to jeden z najlepszych sposobów, aby upamiętnić powstańców. Poniżej prezentujemy pięć wyjątkowych utworów, których powinniście dziś posłuchać.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora". Miało trwać jedynie kilka dni, a zakończyło się po ponad dwóch miesiącach, stając się największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Powstanie Warszawskie: 5 utworów, których warto dziś posłuchać

Anita Lipnicka & John Porter – „Jeśli Nie Wrócę” z albumu „Morowe Panny”

W projekt Dariusza Malejonka z 2012 roku zaangażowało się wiele polskich artystek, m.in. Anita Lipnicka, Halina Mlynkova, Paulina Przybysz i Marika. Album wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego prezentuje utwory, w których współczesne piosenkarki opowiadają o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim.

Lao Che – „Stare Miasto” z albumu „Powstanie Warszawskie”

Ponad dziesięć lat temu zespół wydał krążek w całości poświęcony wydarzeniom z 1944 roku. Znalazło się na nim dziesięć kompozycji opowiadających o bohaterach powstania, ich patriotyzmie, odwadze i postawach.

Smolik & Grosiak – „Alunia” z albumu „Historie”

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy Andrzeja Smolika. Wspólnie z Natalią Grosiak i Miuoshem stworzyli płytę „Historie”, która opowiada o życiu w powstańczej Warszawie, dalszych losach mieszkańców i powojennej rzeczywistości.

Voo Voo & Justyna Święs – „Dziś Idę Walczyć, Mamo” z albumu „Placówka '44”

Na płycie znalazło się 12 utworów skomponowanych przez zespół Voo Voo, który zaprosił do współpracy wielu znanych dziś polskich artystów, m.in. Justynę Święs z The Dumplings, Tomasza Makowieckiego czy Organka. Teksty zawarte na albumie to w większości opracowania wierszy nadesłanych na specjalny konkurs, jak również innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego.

Ania Iwanek & Pati Sokół & Piotr Cugowski – „Miasto” ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Miasto 44”

Piosenka promowała w 2014 oku film Jana Komasy opowiadający o losach Powstańców Warszawskich. To nie tylko obraz pokazujący przebieg powstania, ale również opowieść o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu.

RadioZET.pl/PK