Zamknij

Alan Hawkshaw nie żyje. Słynny brytyjski kompozytor miał 84 lata

19.10.2021 11:23
znicz
fot. shutterstock.co

Alan Hawkshaw nie żyje. Brytyjski kompozytor, który stworzył muzykę do wielu filmów, seriali i programów telewizyjnych, zmarł w wieku 84 lat. Był również producentem, autorem tekstów i muzykiem sesyjnym. Współpracował m.in. z Davidem Bowiem czy Barbrą Streisand.

Alan Hawkshaw nie żyje. Brytyjski kompozytor, producent, autor tekstów i muzyk sesyjny zmarł w niedzielę, 16 października w szpitalu, gdzie trafił w zeszłym tygodniu w związku z zapaleniem płuc. Artysta miał 84 lata.

Alan Hawkshaw nie żyje. Słynny brytyjski kompozytor miał 84 lata

W ostatnich latach życia Alan Hawkshaw zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W lipcu tego roku przeszedł czwarty udar mózgu.

Pożegnanie z Alanem bolało, moim mężem od 53 lat i miłością mojego życia. Ostatnie kilka godzin spędziliśmy patrząc na siebie z miłością i trzymając się za ręce – cytuje słowa żony brytyjskie BBC.

Alan Hawkshaw skomponował muzykę do wielu popularnych brytyjskich filmów, seriali i programów telewizyjnych, m.in. "Grange Hill" czy "Countdown".

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych występował w zespołach Emile Ford & The Checkmates, The Mohawks i The Shadows. Współpracował z wieloma gwiazdami, m.in. Davidem Bowiem, Barbrą Streisand, Olivią Newton-John, Tomem Jonesem czy Sergem Gainsbourgiem.

Jego muzyka była chętnie samplowana przez artystów sceny hip-hopowej. Utwór "The Champ" został użyty w ponad 700 różnych piosenkach z repertuaru m.in. Nicki Minaj, The Notorious B.I.G., Aaliyah, Franka Oceana czy Janelle Monae. Sample z jego utworów wykorzystywał również Jay-Z.

RadioZET.pl/bbc.com,theguardian.com