Zamknij

Alexandra Burke ujawnia sekret sprzed lat. Była ofiarą rasizmu: "Kazali mi wybielić skórę"

23.06.2020 13:10
Alexandra Burke była ofiarą rasizmu teraz ujawnia Kazali mi wybielić skórę
fot. Instagram

Alexandra Burke wygrała brytyjski „X Factor” i podbiła listy przebojów utworem „Hallelujah”. Sukces kosztował ją jednak bardzo dużo. 31-latka zdecydowała się opowiedzieć o dramatycznych początkach kariery. Okazuje się, że Alexandra Burke była ofiarą rasizmu, a osoby z branży kazały jej wybielić skórę.

Alexandra Burke zasłynęła z niezwykle emocjonalnego coveru „Hallelujah”, legendarnej piosenki Leonarda Cohena. Jej wersja była najlepiej sprzedającym się singlem 2008 roku w Wielkiej Brytanii.

Wielka popularność coveru i zwycięstwo w „X Factorze” sprawiły, że debiutancki album Brytyjki zatytułowany „Overcome” osiągnął duży sukces komercyjny. Okazuje się jednak, iż Alexandra Burke nie wspomina tego czasu zbyt dobrze. Na początku kariery musiała zmagać się z szokującymi przejawami rasizmu ze względu na swój kolor skóry.

X Factor: Misha B ujawnia skandal w programie. Jurorzy znęcali się nad uczestniczką?

Alexandra Burke była ofiarą rasizmu na początku kariery

Alexandra Burke opublikowała w mediach społecznościowych poruszające nagranie, w którym opowiedziała o dramatycznych momentach sprzed lat. 31-latka doświadczyła rasizmu ze strony ludzi z branży muzycznej. Do podzielenia się straszną historią przekonał ją ruch Black Lives Matter.

Gdy wygrałam „X Factor”, usłyszałam: „Jesteś czarna, więc będziesz musiała pracować dziesięć  razy ciężej niż biali artyści. Nie możesz mieć afro czy warkoczy. Musisz mieć fryzury, która przemawiają do białych, dzięki temu lepiej cię zrozumieją (…) Kazali mi wybielić skórę, ale nie chciałam tego zrobić — powiedziała.

Zwyciężczyni „X Factora” wyznała, że bardzo mocno przeżyła tamte chwile: „Nie mam pojęcia, jak udało mi się to przetrwać. Nie lubię nawet myśleć o tym doświadczeniu (…) Ludzie są ludźmi. Wszyscy nimi jesteśmy. Każdy z nas ma uczucia. Więc bądźcie dobrymi ludźmi”.

Alexandra Burke ma na swoim koncie łącznie trzy albumy studyjne. Jej ostatnia płyta „The Truth Is” ukazała się w 2018 roku, ale nie cieszyła się zainteresowaniem słuchaczy. Pomimo mniejszej popularności Brytyjka nie poddaje się i nadal aktywnie działa w branży. Od kilku lat piosenkarka występuje w teatrach muzycznych. Wcieliła się m.in. w rolę Rachel Marron w musicalowej wersji „The Bodyguard”, słynnego filmu z Whitney Houston i Kevinem Costnerem.

RadioZET.pl/bbc.com