Zamknij

Alvin Lucier nie żyje. Wybitny kompozytor muzyki eksperymentalnej miał 90 lat

02.12.2021 12:18
znicz
fot. shutterstock.co

Alvin Lucier nie żyje. Słynny kompozytor muzyki eksperymentalnej i awangardowej zmarł w wieku 90 lat. Przez wiele lat pracował także jako profesor Wesleyan University. Był również performerem prezentującym instalacje dźwiękowe.

Alvin Lucier nie żyje. Jeden z najsłynniejszych amerykańskich kompozytorów muzyki eksperymentalnej zmarł w środę, 1 grudnia w wieku 90 lat.

Alvin Lucier nie żyje. Kompozytor muzyki eksperymentalnej miał 90 lat

Śmierć Alvina Luciera potwierdziła jego córka w rozmowie New York Times. Jak poinformowała Amanda Lucier, 90-letni muzyk zmarł w swoim domu w Middletown w Connecticut. Przyczyną zgonu były komplikacje po upadku.

Kompozytor był niezwykle istotną postacią amerykańskiej muzyki awangardowej i muzycznego performance’u. Zasłynął m.in. z instalacji dźwiękowych eksplorujących zjawiska akustyczne i percepcję słuchową. W swojej twórczości badał fizyczne właściwości dźwięku.

Był także członkiem kolektywu muzycznego Sonic Arts Union działającego w latach 1966-1976. Grupa koncertowała po Stanach Zjednoczonych i Europie.

Od lat siedemdziesiątych pracował na Wesleyan University, gdzie wykładał kompozycję aż do przejścia na emeryturę w 2011 roku.

RadioZET.pl/nytimes.com