Zamknij

Artyści protestują przeciw nowym rozwiązaniom Spotify: "To niebezpieczna technologia"

05.05.2021 13:11
Spotify
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Artyści protestują przeciw nowemu patentowi Spotify. Petycję podpisało niemal 200 muzyków, którzy twierdzą, że rozwiązania platformy mogą być niebezpieczne dla jej użytkowników. 

Przeszło 180 muzyków podpisało list otwarty przeciwko nowemu patentowi Spotify. Serwis opatentował technologię, dzięki której może monitorować i nagrywać głosy z otoczenia użytkowników. Według protestujących pozbawi to posiadaczy aplikacji prywatności.

Artyści protestują przeciw Spotify. Zebrali ponad 180 podpisów

Nowa technologia Spotify nie została wdrożona w życie, jednak już budzi spore kontrowersje. Serwis dzięki nagrywaniu dźwięków z otoczenia użytkowników mógłby lepiej określać preferencje odbiorców. Ma mu w tym pomóc określenie wieku, płci czy stanu emocjonalnego danego użytkownika. Przy tak dużej ilości danych, Spotify może skuteczniej dobrać odpowiednią muzykę dla danego słuchacza.

Pomysł nie spodobał się protestującym. Wielu artystów uważa, że nowa praktyka może być niebezpieczna. Powstała petycja przeciwko wdrożeniu technologii, którą podpisało ponad 180 artystów takich jak Ted Leo, Tom Morrello, Evan Greer czy Laura Jane Grace.

W liście otwartym adresowanym do współzałożyciela Spotify Daniela Eka czytamy, że nowa technologia może być źródłem kolejnych podziałów i nierówności w przemyśle muzycznym.

"Ta technologia tworzenia rekomendacji jest niebezpieczna. Narusza prywatność i inne prawa człowieka. Nie powinna być wdrażana przez żadną firmę" - czytamy w liście.

Zobacz też: Pink myślała, że umrze na COVID-19. Zmieniła nawet swój testament: "Było naprawdę źle" 

Przedstawiciele Spotify podkreślają, że nie mają w planach wprowadzania opatentowanej technologii. Jednak protestujący nie rozumieją, dlaczego w takiej sytuacji bada się jej szerokie zastosowanie.

"Wzywamy Spotify do publicznego zobowiązania, że nigdy nie użyje, nie sprzeda ani nie będzie zarabiać na wspomnianej technologii rekomendacji" - apelują protestujący.

Pismo kończy się prośbą o ustosunkowaniu się do listu przez Spotify do 18 maja 2021 roku.

RadioZET.pl/NME