Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

3-11 Porter

Artysta RadioZET fot. RadioZET

3-11 Porter

kraj: Norwegia

gatunek: pop

3-11 Porter to zespół powstały w 2002 roku w składzie Tracee Lewis Meyn, Per Arne Bethussen oraz Svein Hansen. 3-11 Porter nie jest zespołem, który można jednoznacznie przypisać do jednego kraju, chociaż tym nadrzędnym jest Norwegia. Dzieje się tak z powodu,  jego członków, którzy na co dzień żyją oraz angażują się w projekty poboczne, w innych miejscach na globie. Każdy z muzyków, dzięki pochodzeniu z innych kręgów kulturowych, wniósł do 3-11 Porter swoją szczególną cegiełkę oraz doświadczenie muzyczno – telewizyjne. Wcześniejsze doświadczenia wyniesione z przynależności do innych formacji muzycznych, pozwalają 3-11 Porter na tworzenie wyjątkowo zróżnicowanej muzyki, potrafiącej w jasny, klarowny oraz niezwykły sposób, trącić tą najwrażliwszą w człowieku strunę. Jakość, niebanalność oraz wyjątkowa liryczna melodyczność 3-11 Porter jest wypadkową doświadczeń trzech artystów tworzących skład formacji.

Tracee Lewis Meyn urodzona w Kalifornii wniosła do grupy nową perspektywę oraz ciepłe kalifornijskie słońce. Tracee od najmłodszych lat żyła muzyką, a jej główną pasją była żywa ekspresja swoich emocji za pomocą śpiewu. Od 17 roku życia współpracowała z licznymi niszowymi zespołami, zdobywając niezbędne przyszłe doświadczenie. Jej nauka również wiązała się bezpośrednio z muzyką, którą studiowała na Musicans Institute w Hollywood. Okres studiów oraz kariery naukowej trwał u niej ponad 10 lat, gdzie lata studenckie zostały dopełnione o rolę instruktorki muzycznej. W 1999 roku Tracee przeniosła się do Norwegii, by w 2002 roku wejść w skład 3-11 Porter. W trakcie swojej działalności Tracee śpiewała z różnymi innymi grupami oraz artystami, takimi jak chociażby:  Stevem Vai, Kennym Logginsem, Paulem Anką oraz Normanem Browem, jednak to zawsze 3-11 Porter stanowił dla niej główną pasje i punkt zaczepienia w rzeczywistości.

Per Arne w odróżnieniu od swojej koleżanki, pochodzącej z ciepłych rejonów świata, urodził się i do dziś mieszka w Norwegii. Początki jego kariery muzycznej datuje się na lata 80-te ubiegłego wieku. Jego pierwszym zespołem była grupa o nazwie Hichock Presents, później Arne założył nową formację, która pozwoliła mu na lepsze szlifowanie swojego stylu muzycznego. W skład nowo powstałej Blue Valetine, weszli Svein Jacobson, a Per Christian Hilden, Arild Elverum i Kåre Olsen dołączyli do pierwszych dwóch muzyków, po przemianowaniu Blue Valentine na Instant Spring.

Ostatnim członkiem 3-11 Porter jest Svein Hasen, który również pochodzi i mieszka w Norwegii. Svein określany jest mianem człowieka orkiestry. Ten wybitny instrumentalista od najmłodszych lat żywo interesował się grą na wszystkim, co wpadło mu w ręce. Dzięki swojej pasji doszedł do niesamowitej płynności w grze na gitarze, flecie, basie, trąbce, harmonijce oraz perkusji. Jest on żywym przykładem nowoczesnego barda, którego głównym instrumentem pozostaje gitara. Svein swoim bogatym doświadczeniem muzycznym nadał 3-11 Porter nowego brzmienia. Muzyk zaczynał swoją karierę od grania utworów rockowych oraz bluesowych, by w następnym etapie swojej kariery, odejść od tych gatunków w stronę jazzu, folku oraz muzyki światowej. Dodatkowo czerpał on żywą inspirację z podróży po egzotycznych krajach oraz współpracy przy projektach z takimi grupami jak: The Sapphires, En Tempo czy The Heritage. 

Debiutancka płyta 3-11 Porter pod tytułem Nurse Me ukazała się w sprzedaży w 2003 i została wyjątkowo ciepło przyjęta przez świat muzyczny. 3-11 Porter to idealna odskocznia od rzeczywistości, gwarantująca wiele ciekawych chwil oraz niebanalnych i niepowtarzalnych muzycznych uniesień.