Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Aaliyah

Aaliyah

Aaliyah

Amerykańska piosenkarka R&B i aktorka, zginęła w katastrofie lotniczej mając 22 lata.

Aaliyah od zawsze była osobą tajemniczą. Jej debiutancki album "Age Ain't Nothing But A Number" (1994) był wyjątkowo dojrzałą produkcją jak na czternastoletnią wokalistkę. Otoczona opieką R Kelly'ego, Aaliyah połączyła brzmienia jazzu, soulu i hip hopu - gatunków, na których się wychowywała. Podczas gdy krytycy i fani roztrząsali kwestie rzeczywistego wieku Aaliyah, singiel "Back And Forth" dotarł do pierwszego miejsca na amerykańskich listach przebojów, a kolejny hit "At Your Best (You Are Love)" udowodnił, że wiek naprawdę nie ma znaczenia.

Dwa lata później ewoluowała muzyka R&B, a wraz z nią ewoluowała Aaliyah. Drugi album wokalistki - "One In A Million", był prawdziwym zaskoczeniem i stał się płytą, która pozwoliła przebić się młodziutkiej piosenkarce do czołówki wykonawców muzyki soul z elementami R&B i hip-hopu. Przy albumie współpracowali Timothy "Timbaland" Mosely, zwany czarodziejem muzyki hip hop soul, teksty napisała Melissa "Missy / Misdemeanor" Elliot. Powstał album tchnący świeżością wykonania i profesjonalizmem produkcji. Na "One In A Million" znalazł się między innymi cover utworu Marvina Gaye'a "Got To Give It Up", a gościnnie wystąpili Naughty By Nature i Slick Rick. Hity takie jak: "If Your Girl Only Knew" czy "4 Page Letter" utrwaliły wizerunek Aaliyah jako wschodzącej gwiazdy.

Od czasu wydania "One In A Million" w 1996 roku, Aaliyah intensywnie pracowała nad kolejnymi projektami. Wzięła udział w nagraniu kilku soundtracków, m.in. romantycznej komedii z Eddie'm Murphym "Dr Dolittle" (utwór "Are You That Somebody?" nominowany do nagród Grammy), jej głos można również usłyszeć w filmie animowanym "Anastasia" i na ścieżce dźwiękowej do filmu "Romeo Must Die" ("Try Again"), w którym Aaliyah zagrała również jedną z ról.

W lipcu 2001 ukazał się album Aaliyah zatytułowany "Aaliyah". Miesiąc po jego wydaniu - 25 sierpnia 2001 Aaliyah zginęła w katastrofie lotniczej, w pobliżu wysp Bahama. Wracała z planu teledysku mającego promować płytę. Razem z artystką zginęło 8 osób.

źródło: EMI Music Poland (www.emimusic.pl)

oficjalna strona: www.aaliyah.com