Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Adele

Adele fot. UPI Photo/eyevine/EAST NEWS

Adele

kraj: Wielka Brytania

gatunek: soul, R&B

Adele Laurie Blue Adkins, a raczej Adele (jak zna ją cały świat), to brytyjska piosenkarka, kompozytorka oraz autorka tekstów urodzona 5 maja 1988 roku w Londynie. Jej muzyka od lat odbija się szerokim echem na całym świecie, zjednując jej z roku na rok milionowe rzesze wiernych fanów. Początek kariery muzycznej był bardzo burzliwy. Praktycznie z dnia na dzień stała się ona rozpoznawalna. Okres ledwie kilku lat zmienił Adele z niszowej artystki do światowej gwiazdy, której poczynania i muzykę śledzą miliony ludzi.

2006 rok to czas ukończenia nauki w Brytyjskiej Szkole Sztuki Widowiskowej i Technologii (BRIT School for Performing Arts and Technoogy) przez Adele. W kilka miesięcy po zdobyciu swojego dyplomu, otrzymała ona propozycję podpisania profesjonalnego kontraktu płytowego z wytwórnią XL Recordings, a wszystko przez to, że jej znajomy zamieścił kilka utworów Adele w serwisie Myspace. O piosenkarce zaczęło szybko robić się głośno, gdy ludzie zaczęli poznawać się na jej niesamowitym talencie oraz zdolności przekazywania kwestii, trudnych do wyrażenia. Jej przemyślane oraz subtelne liryczne teksty, potrafiły pobudzić w każdym słuchaczu, te najważniejsze i najbardziej wrażliwe struny.

W 2008 roku Adele wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany 19. Krążek zdobył niewyobrażalny wręcz sukces – siedmiokrotny status platynowej płyty w Wielkiej Brytanii oraz podwójnej platynowej płyty na terenie Stanów Zjednoczonych. Tego rodzaju sukces rzadko osiągają zespoły, które w przestrzeni rynkowej istnieją od dekad, a Adele w ten sposób rozpoczęła swoją karierę. Z takim początkiem, jedyną możliwym kierunkiem dla artystki był sam szczyt.

8 lutego 2009 roku w czasie 51. ceremonii wręczenia nagrody Grammy, Adele zdobyła dwie statuetki za wygraną w kategoriach „Najlepszy nowy artysta” i „Najlepszy żeński wokalny występ popowy”

2011 rok zaowocował nowym albumem studyjnym pod tytułem 21, który podobnie jak pierwszy spotkał się z wyjątkowo gorącym przyjęciem zarówno przez fanów, jak i międzynarodowych krytyków muzycznych. Krążek dostarczył artystce wiele nowych, prestiżowych nagród muzycznych, w tym rekordową ilość nagród Grammy - bo aż sześciu. Oprócz tego piosenkarka wygrała dwie Brit oraz trzy Amerykańskie Nagrody Muzyczne. Płyta 21 uzyskała status szesnastokrotnej platynowej płyty w Wielkiej Brytanii, co zapewniło jej miano czwartego z najczęściej kupowanych albumów, w całej historii brytyjskiego rynku muzycznego. Wisienką na torcie było utrzymanie się krążka, najdłużej w historii, na pierwszym miejscu list przebojów. Do tej pory 21 odnotował sprzedaż w ponad 30 milionowym nakładzie (liczba ta nieustannie wzrasta). Płyta 21 należy do jednych z najbardziej znamienitych dzieł, który obsypał Adele stosem zasłużonych nagród, w tym kilkukrotnym zapisaniem się w Księdze rekordów Guinnessa

W 2013 roku Adele zdobyła trzy prestiżowe nagrody: Nagrodę Akademii Filmowej, Złoty Glob oraz nagrodę Grammy, za utwór „Skyfall”, który skomponowała, napisała i nagrała na potrzeby filmu o przygodach Jamesa Bonda.

Jej ostatni album wydany w listopadzie 2015 roku zatytułowany 25, już po kilku tygodniach ustanowił nowe rekordy sprzedaży na wszystkich najważniejszych rynkach muzycznych

Do tej pory albumy Adele rozeszły się w ponad 40 milionowym nakładzie, single w 50 milionowym, co czyni z artystki jedną z najlepiej sprzedających się oraz uznanych artystów w historii muzyki.

 

Nagroda Wygrane Nominacje
Nagroda Akademii Filmowej 1 1
American Music Awards 4 5
Brit Awards 4 9
European Border Breakers Awards 1 1
Złote Globy 1 1
Grammy Awards 10 13
Juno Awards 1 1
Inne 24 148
W sumie
Nagrody wygrane 73
Nominacje 179