Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Aerosmith

Aerosmith

Aerosmith

Od 40 lat Aerosmith tworzy definicję amerykańskiego rock’n’rolla. Zespół sprzedał ponad 100 milionów płyt i zdobył niezliczone nagrody.

Aerosmith to amerykański zespół rockowy. Gra dość charakterystyczną muzykę, będącą mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali już ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.

Zespół powstał w Bostonie w 1970 roku. Grupę sformowali gitarzysta Joe Perry oraz basista Tom Hamilton. Stało się to po poznaniu wokalisty Stevena Tylera, perkusisty Joeya Kramera i gitarzysty Raya Tabano. W 1971 roku Raya Tabano zastąpił Brad Whitford. Rok później grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Records i 13 stycznia 1973 roku wypuściła swój debiutancki album - Aerosmith, który odniósł duży sukces sprzedając się w 2 milionach kopii. Po trasie koncertowej zespół nagrał swój drugi album Get Your Wings, wypuszczony w marcu 1974.

Jednak albumem, który ostatecznie ugruntował pozycję Aerosmith w czołówce najlepszych zespołów rockowych był Toys in the Attic, zawierający m.in. piosenkę Sweet Emotion. Następnym albumem zespołu był Rocks, wypuszczony 3 maja 1976 roku. Szybko sprzedał się w 4 milionach kopii i uzyskał status platynowego.

W 1977 roku zespół nagrał platynową płytę Draw the Line, a rok później wpłacił ponad 3 i pół tysiąca dolarów kaucji za uwolnienie 52 fanów, którzy złamali przepis niepalenia podczas koncertu w Fort Wayne. W 1994 zagrali na koncert w Polsce.
Kolejna płyta, Just Push Play, pojawiła się w sklepach w USA w marcu 2001 roku debiutując na 2. miejscu listy Billboardu.

W marcu 2004 roku ukazała się zaś następna płyta w dorobku grupy, zatytułowana Honkin' on Bobo. Jest to płyta w całości bluesowa.

Jesienią 2005 roku zespół zaprezentował album Rockin' The Joint (Live At The Hard Rock) - zapis koncertu z klubu The Joint, w Hard Rock Hotel w Las Vegas, ze stycznia 2002 roku.

Dokładnie rok później ukazała się kompilacja największych przebojów bostońskiego kwintetu - The Very Best Of: Devil's Got a New Disguise. Producentem The Very Best Of był Jeff Magid, a wśród 18 piosenek znalazły się m.in.: "Dude (Looks Like A Lady)", "Love In An Elevator", "Livin' On The Edge", "Cryin'", "Jaded", "Amazing", "Falling In Love (Is Hard On The Knees)" oraz "I Don't Want To Miss A Thing".

oficjalna strona: www.aerosmith.com