Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Agnes Obel

Agnes Obel fot. Wikimedia Commons

Agnes Obel

kraj: Dania

gatunek: muzyka elektroniczna

Agnes Caroline Thaarup Obel jest urodzoną 28 października 1980 roku w Kopenhadze, duńską wokalistką oraz autorką wyjątkowych tekstów piosenek kształtujących obraz nie tylko duńskiej, ale i międzynarodowej sceny muzycznej od 2010 roku.

4 października 2010 Agnes Obel wydała swój pierwszy debiutancki album pod tytułem „Philharmoics” pod patronatem wytwórni PIAS Recordings. Album zapewnił jej uznanie w duńskim środowisku muzycznym, stanowiąc doskonały punkt wyjścia w szerszy świat. Album odbił się niesamowicie pozytywy echem wśród fanów melodycznych brzmień, przynosząc artystce zaledwie po pięciu miesiącach, podwójną platynową płytę w Danii. Agnes Obel obecnie mieszka i tworzy swoją muzykę w Berlinie.

Agnes Obel przyszła na świat w rodzinie o wyjątkowo zakorzenionej miłości do muzyki. Od najmłodszych lat miała bezpośrednią styczność z przepięknymi melodiami, które bezpośrednio przekładały się na jej postrzeganie rzeczywistości. W wieku zaledwie siedmiu lat zaczęła śpiewać oraz grać na gitarze basowej w małym zespole. Wspólnie z swoją pierwszą „kapelą” występowała na lokalnych festiwalach i udało jej się nagrać kilka utworów. Po latach dzięki mentoringowi oraz bezpośredniej pomocy duńskiego muzyka oraz producenta Eltona Theandera, Agnes założyła w Kopenhadze swój pierwszy profesjonalny zespół o nazwie Sohio. W ramach swojej działalności doszła ona jednak do wniosku, że jej przyszłość muzyczna powinna toczyć się w kierunku solowej kariery. Cały materiał do jej debiutanckiej płyty „Philharmonics” został zebrany samodzielnie przez artystkę. Agnes skomponowała, nagrała oraz wyprodukowała wszystko sama. Potwierdza to jej niesamowite zdeklarowanie na fanów oraz samozaparcie w procesie tworzenia swojej muzyki. Obel jest perfekcjonistką jednak nie zamyka się na zewnętrzne wpływy. W swoim procesie tworzenia głęboko inspiruje się takimi artystami jak: Roy Orbison, Joni Mitchell, PJ Harvey, Claude Debussy, Maurice Ravel, Eric Satie.

Dunka nie spoczęła na laurach, jakie przyniósł jej album Philharmonics. Po przeprowadzeniu się do Berlina, Agnes rozpoczęła pracę nad swoim drugim krążkiem o nazwie Aventine, który został nagrany przy pomocy Chalk Wood Studios. Przygotowania do wydania albumu trwały pół roku i tak jak Philharmonics, każdy element nowego krążka od kompozycji po produkcję został skrupulatnie opracowany przez Agnes. W utworach znajdujących się na albumie Aventine, artystka gra na pianinie oraz wykonuje partie wokalne. Dodatkowo towarzyszy jej Anne Müller, która, w utworach "The Curse", "Pass Them By" i "Fivefold", dodała wiolonczelę i skrzypce.

Muzyka prezentowana przez Agnes Obel należy do wielowymiarowych. Mimo, że artystka istnieje na światowej scenie muzycznej dość krótko, to już zdążyła sobie zaskarbić serca i umysły szerokich rzesz słuchaczy. Jej dotychczasowa dyskografia cały czas się powiększa – artystka przygotowuje się do wydania nowych albumów, aktywnie szukając inspiracji.