Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka fot. Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie. Lata 1952-1956 spędziła studiując

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie. Lata 1952-1956 spędziła studiując dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, zaś w kolejnych latach, do 1962 roku studiowała na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Do 1972 roku współpracowała z STS (Studenckim Teatrem Satyryków). Tam zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek.

Agnieszka Osiecka była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z tego okresu pochodzą takie utwory jak "Piosenka o okularnikach", "Widzisz mała", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Zabawa w Sielance" czy "Wysoki Sądzie". Podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 roku otrzymała nagrodę indywidualną za "Piosenkę o okularnikach" oraz sześć wyróżnień za piosenki: "Białe małżeństwo", "Czerwony Kapturek", "Gdzie jest szlagier", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Solo na kontrabasie", "Ulice wielkich miast".

Związana też była z Polskim Radiem, w którym prowadziła Radiowe Studio Piosenki, przyczyniając się do popularyzacji wielu przyszłych gwiazd estrady. W latach 1994-1996 poetka współpracowała z Teatrem Atelier, który dziś nosi imię artystki. Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 roku, w wyniku choroby nowotworowej.

http://www.archiwumagnieszkiosieckiej.pl

http://www.osiecka.pl