Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka fot. Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie. Lata 1952-1956 spędziła studiując

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie. Lata 1952-1956 spędziła studiując dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, zaś w kolejnych latach, do 1962 roku studiowała na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Do 1972 roku współpracowała z STS (Studenckim Teatrem Satyryków). Tam zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek.

Agnieszka Osiecka była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z tego okresu pochodzą takie utwory jak "Piosenka o okularnikach", "Widzisz mała", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Zabawa w Sielance" czy "Wysoki Sądzie". Podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 roku otrzymała nagrodę indywidualną za "Piosenkę o okularnikach" oraz sześć wyróżnień za piosenki: "Białe małżeństwo", "Czerwony Kapturek", "Gdzie jest szlagier", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Solo na kontrabasie", "Ulice wielkich miast".

Związana też była z Polskim Radiem, w którym prowadziła Radiowe Studio Piosenki, przyczyniając się do popularyzacji wielu przyszłych gwiazd estrady. W latach 1994-1996 poetka współpracowała z Teatrem Atelier, który dziś nosi imię artystki. Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 roku, w wyniku choroby nowotworowej.

http://www.archiwumagnieszkiosieckiej.pl

http://www.osiecka.pl