Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Aim

Aim fot. alchetron.com

Aim

kraj: Wielka Brytania

gatunek: trip-hop, muzyka elektroniczna

Aim, a raczej Andrew Turner (urodzony 7 lipca 1970 roku w Barrow in Furness, w Wielkiej Brytanii), to popularny brytyjski muzyk, Dj, oraz producent, który w swojej muzyce miesza najróżniejsze style muzyczne, osiągając unikalne efekty. Aim, na co dzień stosuje mieszankę elektronicznego funku z hip-hopowymi bitami doprawionych gościnnymi wokalami oraz całą gamą muzyki instrumentalnej. Efekt? – powalający. Jego muzyczne dzieła cieszą się niesłabnącym uznaniem, zarówno wśród krytyków muzycznych, jak i codziennych pasjonatów poszukujących od muzyki wyjątkowej unikalności.

Wśród artystów, którzy udzielili swoich niesamowitych wokali w produkcjach Andrew, wymienić można chociażby takie sławy jak: Stephen Jones of Babybird, Diamond D, Souls of Mischief, QNC oraz Kate Rogers.

Aim istnieje na światowej scenie muzycznej dość krótko, jednak w tym czasie solidnie ugruntował on swoją pozycję muzyczną. W Wielkiej Brytanii jest on głównym, wiodącym artystą undergroundowym, rozpoznawalnym od razu, praktycznie w każdym środowisku. Andy, a raczej Aim, ze swoim świeżym podejściem oraz unikalną perspektywą na życie, wynikającą z lat zróżnicowanych doświadczeń, doskonale wstrzelił się w gusta i potrzeby rynku muzycznego, rozpętując prawdziwą rewolucję. Nikt nie spodziewał się, że ten „zwykły” niezwykły człowiek, którego albumy, sample, dema oraz każda inna nagrana forma, potrafią rozejść się w nakładach 100 tysięcy egzemplarzy, w tak krótkim czasie zdoła stworzyć bazę fanów, mogącą śmiało stawać w szranki z najlepszymi na świecie.

Ciągłą inspiracją dla Andrew pozostaje jego własne podwórko – Barrow In Furness, gdzie pośród znajomej rzeczywistości, tworzy on swoje najlepsze dzieła, które nieustannie rozwijają jego i tak już bogatą dyskografię.

Poza tworzeniem własnej muzyki, Aim czynnie współpracuje z szerokim gronem artystów z całego świata, tworząc dla nich unikalne remixy. Wśród najważniejszych można wymienić takie persony jak:  Ian Brown, Saint Etienne, The Charlatans, Lil' Kim,Thunderbugs, Archive, Down to the Bone, Texas.

Pierwszym ujściem muzycznym dla Andrew była brytyjska grupa, zwana The Chelsea Flower Show. Nie doczekali się oni jednak uznania, ani większych sukcesów. Dalsza kariera Turnera inspirowana była głównie przez postać jego ojca – perkusisty jazzowego, który posiadał swój własny sklep z instrumentami muzycznymi. Po rozpadzie The Chelsea Flower Show, Andrew zdecydował się pójść w ślady swojego taty i rozpocząć prowadzenie własnego muzycznego establishmentu – otworzył on małe studio nagrań o nazwie Speed Limit Records. To właśnie tutaj zaczął szlifowanie swoich zdolności operowania deckiem muzycznym, które zapewniły mu jego przyszłą, niesamowitą karierę.

Aim od początku był zafascynowany ravem. Imprezy tego typu były bardzo rozpowszechnione na północno-wschodnich terenach Anglii, gdzie Andrew regularnie jeździł dawać upust muzycznym emocjom (klub The Hacienda nightclub – stanowił jeden z jego głównych punktów na mapie). Widząc niesamowity potencjał rave’u, Turner wziął się za zorganizowanie kilku tego typu eventów w swoim rodzinnym mieście. Spotkały się one z bardzo dużym sukcesem – dodatkowo grał i występował na nich, promując się poprzez swoją pasję. Do najważniejszych raveowych wieczorów zorganizowanych i uświetnionych przez Aim, zaliczają się Yummy oraz Euphoria. To właśnie od tego momentu Aim skupił się na karierze Dj’a, którą kontynuuje do dzisiaj.

Na szerszy świat Aim trafił, dzięki Markowi Rae, który odkrył jego talent. Po przesłuchaniu wręczonego mu przez Andrew dema, szybko podpisali oni profesjonalny kontrakt z wytwórnią Grand Central.

Aim rozstał się z Grand Central Records w 2005 roku i założył swój własny brand ATIC Records, razem z wspomnianym wcześniej studio nagraniowym Speed Limit Studios. Dzięki temu posiadał on wszystko do promocji i rozwoju muzycznego, zarówno siebie jak i innych.

Aim nie skupia się tylko na Dj -owaniu. Jest on członkiem 10 osobowej grupy, która podróżuje po różnych festiwalach. Każdy z członków wnosi do niej zupełnie, co innego. Mamy tam perkusistów, basistów elektrycznych, gitarzystów, klawiszowców, trębaczy, saksofonistów, wokalistów no i Aima. Grupa działa głównie na terenie UK. W 2007 roku pojawili się na Glastonbury Festival.