Akurat

Akurat fot. facebook.com/pg/akurat

Akurat

kraj: Polska

gatunek: ska, rock, funk

AKURAT to niepowtarzalny zespoł na polskiej scenie. Powstał w 1994 roku w Bielsku-Białej. Formacja z bielska, ceniona jest za świetny koncertowy show oraz zaangażowane teksty.

AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: Do prostego człowieka, czy Wiej-ska, oraz z drugiej strony – lekkie piosenki, evergreeny chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak np.: Lubię Mówić z Tobą czy Hahahaczyk (Dyskoteka Gra).
W 2001 roku ukazał się debiut płytowy AKURAT. Wówczas w Polsce nikt nie grał muzyki opartej na ska, rocku, reggae sięgając też do rytmiki disco. Od płyty "Pomarańcza" rozpoczął się renesans takich rytmów, który trwa aż po dziś dzień.
AKURAT jest też jednym z pierwszych zespołów, które zdobyły swoją pozycję bez wsparcia dużych mediów. Dzięki zaangażowaniu wiernych fanów zespół zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, gdzie regularnie pojawia się na największych festiwalach i na koncertach klubowych.
Status gwiazdy sceny niezależnej AKURAT zdobył 3 krotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w 7 europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radio. To wszystko plus kolejne udane płyty: Prowincja, Fantasmagorie, Optymistyka, Człowiek i Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa, z której pochodzi przebój Przed Snem sprawiły, że AKURAT ze swoim rockowym, energetycznym show, stał się obowiązkowym punktem programu większości Juwenaliów i częstym gościem Dni Miast.
W 2015 roku Akurat obchodził 20-lecie swojej działalności. W związku z tym zagrali pięć wyjątkowych koncertów w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i rodzinnym Bielsku-Białej. Wśród zaproszonych gości na scenie, razem z Akurat, pojawili się m.in. Paprodziad (Łąki Łan), Piotr Bukartyk, Jacek Stęszewski (Koniec Świata) czy Kuba Kawalec (Happysad). A także odwiedzili cztery brytyjskie miasta: Bournemouth, Leeds, Liverpool i Sheffield. Koncerty spotkały się z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem publiczności i stały się niewątpliwym sukcesem, także artystycznym.
W 2016 roku ukazała się siódma płyta Akurat pt. Nowy Lepszy Świat który jest sporą niespodzianką. AKURAT pokazał, że jest zespołem bezkompromisowym, który niczego się nie boi.