Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Al Jarreau

Al Jarreau fot. Wikimedia Commons

Al Jarreau

kraj: USA

gatunek: jazz, soul, R&B

Al Jarreau, a właściwie Alwyn Lopez Jarreau (urodzony 12 marca 1940 roku w Milwaukee), to słynny amerykański wokalista jazzowy, którego styl śpiewu od lat kształtuje światową scenę muzyczną w tej kategorii.

Al był piątym z szóstki dzieci w rodzinie żywo zainteresowanej muzyką. Jako dziecko Al był bardzo religijny, co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że jego ojciec był uznanym pastorem. Dzięki temu od najmłodszych lat Jarreau miał styczność z muzyką oraz możliwość występowania przed publicznością kościelną praktycznie na okrągło, co zresztą czynił przy akompaniamencie pianina swojej matki. Prawdziwą osobą, która obudziła jednak jego zapał muzyczny był jego brat, który namówił go do rozpoczęcia swoich własnych muzycznych improwizacji.

Pierwszym wyborem ścieżki kariery przez Ala była droga duchownego, jednak tak się nie stało. Muzyka zawsze była obecna w jego życiu, nawet podczas okresów nauki. Al Jarreau podczas swoich studiów psychologicznych zaczął dawać swoje pierwsze koncerty razem z dwójką innych pasjonatów – ich pierwsza grupa nazywała się Indigos.

W 1966 roku Al ukończył psychologię na Uniwersytecie Iowa, zdobywając tytuł magistra, a następnie przeniósł się do San Francisco, gdzie przez dwa lata pracował w opiece społecznej.

Momentem przełomowym dla Jarreau był 1967 rok, kiedy stworzył swoje pierwsze duo muzyczne, którego dopełnieniem został gitarzysta akustyczny Julio Martinez. Stali się oni wyjątkową atrakcją klubową. Ten sukces przyczynił się niezmiernie do przeważenia szali na korzyść rozpoczęcia pełnej, profesjonalnej kariery muzycznej. W efekcie w 1968 roku Al przeniósł się na stałe do Los Angeles, gdzie jego kariera muzyka jazzowego, zaczęła nabierać coraz szybszego tempa.

W ciągu następnych lat Al bezskutecznie starał się podpisać kontrakt z wytwórnią płytową. Trafił on akurat na czas przełomu w ludzkich gustach muzycznych – wszędzie dominował rock and roll, a producenci zwracali małą uwagę na świat jazzu. Po kilku latach prób Al postanowił, że przyszedł czas na kolejną zmianę – ponownie się przeprowadził, tym razem do Kalifornii. Był to strzał w dziesiątkę. W czasie zimy 1974 – 1975 roku w Troubadour w Hollywood, Al został odkryty przez dwóch łowców talentów z wytwórni Warner Bros. Spotkanie to zmieniło jego życie o 180 stopni. Gdy headhuntersi usłyszeli Ala wiedzieli, że jest on dokładnie tą osobą, której świat muzyczny po prostu potrzebuje. Pierwszy kontrakt Ala z Warner Bros został podpisany na 20 lat, a Al Jarreau profesjonalnie zaistniał w jazzowym świecie. W trakcie swojej kariery, muzyka Ala odbijała się niesamowitym echem w sercach i gustach słuchaczy. Nieustannie zbierał on najliczniejsze pochwały, będąc określanym chociażby takimi sformułowaniami jak: "człowiek z orkiestrą w głosie", czy "cudowny głos z USA".

Al Jarreau to przykład wyjątkowego artysty, swoiste połączenie muzyka oraz speca estradowego, który czerpie niewyobrażalną radość i satysfakcję z tego, co robi. Dla niego śpiew nie jest pracą, ale doskonałą zabawą.

W 1994 roku Al spełnił jedno ze swoich wielkich marzeń – nagrał album ze swoimi ulubionymi muzykami, będącymi dla niego ciągłą inspiracją w procesie kształtowania swojej muzyki, czyli: Paulinho da Costą, Steve'em Gaddem, Joem Sample'em, Davidem Sanbornem,Marcusem Millerem. Ten legendarny album złożony z samych legend nosi nazwę Tenderness.

Po zakończeniu kontraktu z Warner Bros, Al realizował się dzięki uczestnictwu w wielu różnorodnych projektach muzycznych – dawał koncerty, wspomagał swoimi umiejętnościami inne gwiazdy. W 1998 roku podpisał umowę z Verve/GRP kontrakt ten oferował zarówno nowe perspektywy, jak i możliwości utrzymania współpracy ze starymi przyjaciółmi. W uznaniu swoich zdolności muzycznych był on pięciokrotnym laureatem nagrody Grammy:

• 1977 – Look to the Rainbow – najlepszy wokalista jazzowy

• 1978 – All Fly Home – najlepszy wokalista jazzowy

• 1981 – Blue Rondo a la Turk – najlepszy wokalista jazzowy

• 1981 – Breakin' Away – najlepszy wokalista pop

• 1992 – Heaven and Earth – najlepszy wokalista R&B

Al Jarreau jest jedynym wykonawcą na świecie, który został jednocześnie uznany za najlepszego wokalistę jazzowego, popowego oraz R&B.

Swoją muzykę nazywał Al "Youmbination music" lub "Jarreau-Music". Jego albumy były mieszanką popu, funku, soulu, rhythm and bluesa, salsy oraz jazzu, tworząc niesamowity mix stylów, do którego każdy chętnie wracał.