Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Alcazar

Alcazar

Alcazar

Alcazar to szwedzki zespół grający muzykę disco.

Alcazar to szwedzki zespół grający muzykę disco. Grupa została założona w 1998 roku, przez trzech muzyków: Anreasa Lundstedta, (właściwie Björn Helge Andreas Lundstedt, urodzony 20 maja 1972 w Uppsali), Tess Merkel (właściwie Therese Merkel, urodzona 18 kwietnia 1970 w Nykoping) oraz Annikafiore Kjaergaard (ur. 18 maja 1971 w Bjarnum).

W Szwecji dużym sukcesem okazał się już ich pierwszy singiel „Shine On”, ale to dzięki przebojowi „Crying At The Discoteque” stali się sławni zarówno w całej Europie jak i w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii czy Brazylii.Obie piosenki uświetniły debiutancki album grupy - „Casino”. Późniejsza edycja płyty zawierała również znany cover grupy The Human League „Don't You Want Me”. W grudniu 2002 roku, zespół stał się kwartetem, bowiem dołączył do niego, urodzony 24 czerwca 1974 w Borås, Magnus Carlson. W tym składzie grupa wydała swój drugi krążek „Alcazarized”, który w Szwecji ukazał się w 2003 roku, a rok później doczekał się wydania światowego. Pochodzący z tej płyty utwór „Someday” został motywem przewodnim Gay Pride 2003 w Sztokholmie.

Rok 2004 przyniósł grupie ogromny sukces, który zawdzięcza piosence „This Is The World We Live In”. W Szwecji dużą popularnością cieszyły się również piosenki „Physica”, „Dancefloor Deluxe” oraz „Here I Am”. Jesienią 2005 roku zespół postanowił zrobić przerwę w swojej działalności, a członkowie poświęcili się indywidualnym zajęciom. Andreas występował w musicalu „Saturday Night Fever”, a Tess zajęła się profesjonalną grą w pokera. W 2007 zespół znów zaczął wspólnie występować.

W styczniu 2008 roku nagrał singiel „We Keep On Rockin”. Fani najwidoczniej nie zapomnieli o zespole, ponieważ nowa piosenka szybko stała się hitem, a po tygodniu obecności na rynku uzyskała status złotej. Po udanym powrocie, w marcu 2009 roku grupa wydała kolejny, dwupłytowy album „Disco Defenders”. Na pierwszej płycie znalazły się nowe piosenki: m.in. wspomniana „We Keep On Rockin”, „Burning”, „Stay the Night”. Na drugiej grupa przypomina swoje najlepsze przeboje, a wśród nich oczywiście „Crying at the Discoteque" oraz „This Is The World We Live In” Utwór „Stay the Night” pretendował w Szwecji do udziału w konkursie Eurowizji.

oficjalna strona: www.alcazarworld.com