Aleksandra Nieśpielak

Aleksandra Nieśpielak fot. facebook.com/aleksandraniespielak.official/

Aleksandra Nieśpielak

kraj: Polska

gatunek: jazz

Aleksandra Nieśpielak, urodzona 13 kwietnia 1973 roku w Kamiennej Górze, jest polską artystką, która wyjątkowo wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w krajowej przestrzeni filmowej, teatralnej oraz muzycznej.

Artystka jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy. Studia kończyła na wydziale aktorskim ze specjalizacją wokalną w Łódzkiej Szkole Filmowej. Zaplecze edukacyjne pozwoliło jej na szybkie odnalezienie się w realiach polskiego środowiska artystycznego. Aleksandra w swoich codziennych działaniach napędzana jest pasją oraz miłością do tworzenia sztuki. Jej role oraz piosenki spotykają się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony widzów, słuchaczy oraz środowisk krytyków artystycznych.

Jako młoda artystka zwyciężyła w konkursie dla młodych, obiecujących aktorek. W nagrodę za swoje umiejętności w 1999 roku wyjechała na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Doświadczenie to – zderzenie się z prawdziwie wielkim światem artystycznym -  zrobiło na niej ogromne wrażenie i zaowocowało pełnym skupieniem się na rozwoju własnej kariery. Wyjazd do Cannes można z powodzeniem uznać za moment przełomowy w życiu Aleksandry Nieśpielak – spoty reflektorów oraz możliwość interakcji z wielkimi nazwiskami świata artystycznego dały jej niezbędną perspektywę i świadomość, jak wiele możliwości  dają film, teatr oraz muzyka. Utwierdziło ją to we wcześniejszym wyborze ścieżki kariery. Dzięki swojemu wyjątkowemu talentowi oraz angażowaniu się w liczne projekty artystyczne na przestrzeni lat, Aleksandra Nieśpielak stała się zauważalną, integralną częścią polskiej sfery artystycznej.

Artystka w przedziale od 8 marca do 11 kwietnia 2009 roku wzięła udział w popularnym polskim programie rozrywkowym „Jak oni śpiewają”. Zajęła wtedy jednak dość niską lokatę – było to 10 miejsce na 14 startujących. Doświadczenie to nie załamało Oli. Wiedziała, że swoim głosem oraz unikalnym spojrzeniem na muzykę ma światu znacznie więcej do zaoferowania. W efekcie, wraz z końcem października 2010 roku wydała swój debiutancki, studyjny album muzyczny zatytułowany Dzień Dobry Dniu (utwór z tego albumu, noszący taki sam tytuł, w grudniu 2010 roku stał się piosenką tygodnia w programie „Pytanie na śniadanie”). Śmierć drugiego syna wywarła bardzo duży wpływ na artystkę, która po przeżytej tragedii wprowadziła swój  styl wokalno - aktorski na zupełnie nowy poziom.