Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 8865, ID obiektu: 8901

Alice Cooper

Alice Cooper

Alice Cooper

Cooper Alice

Amerykański muzyk rockowy, uznawany za jednego z pionierów shock rocka.

Alice Cooper to amerykański muzyk rockowy, urodzony 4 lutego 1948 roku. Naprawdę nazywa się Vincent Damon Furnier, zaś swój pseudonim przybrał zainspirowany imieniem i nazwiskien XVII-wiecznej czarownicy.

Alice Cooper jest uznawany za jednego z pionierów shock rocka oraz koncertu rockowego z wykorzystaniem teatralnych elementów. Zanim zdobył rozgłos pod własnym pseudonimem artystycznym, próbował wybić się w zespołach The Spiders oraz The Nazz.Ta ostatnia grupa została później przemianowana na Alice Cooper własnie.

Mimo iż pierwsze albumy nie odniosły spodziewanego sukcesu ("Pretties For You" oraz "Easy Action"), to wydane już w barwach Warner Bros "Love It To Death" z przebojem "I'm Eighteen" oraz "Killer" z "Under My Wheels" okazały się strzałem w dziesiątkę.

Kolejne, kultowe już pozycje w dyskografii Alicji "School's Out" oraz "Billion Dollar Babies", dały grupie status megagwiazdy. Grupa w swoim pierwotnym składzie rozpadła się po wydaniu następnego albumu "Muscle Of Love", jednak Alice Cooper postanowił skompletować nowy skład i powrócić z nowym materiałem.

Tak powstała płyta "Welcome To My Nightmare", uznawana za największe dzieło muzyka.

Później Cooper wycofał się z życia publicznego - powodem takiej decyzji było uzależnienie muzyka od alkoholu i narkotyków. Wrócił w 1978 roku z albumem "From The Inside", będącym rozliczeniem się z alkoholowo-narkotykowym nałogiem, jednak album nie okazał się sukcesem na miarę starych płyt, podobnie jak większość albumów, jakie proponował artysta w latach 80-tych.

Przełom nastąpił wraz z wydanym w 1989 roku albumem "Trash" - pochodzący z płyty "Poison" okazał się jego pierwszym utworem od czasów "You And Me" z 1977 roku, który dostał się do pierwszej dziesiątki listy sprzedaży. Kolejnym sukcesem okazał się album "Hey Stoopid", z którego pochodzą takie przeboje, jak utwór tytułowy, "Love's A Loaded Gun" czy "Feed My Frankenstein".

Kolejnym przedsięwzięciem Alice Cooper była płyta "The Last Temptation", której dodatkowym atutem był fakt, że historia została napisana wraz pisarzem Neilem Gaimanem. Alice jest też bohaterem komiksu "Ostatnie kuszenie".

Kolejne płyty, takie jak "Brutal Planet", "Dragontown", "The Eyes Of Alice Cooper" czy ostatnia "Along Came A Spider" może nie osiągają już takich wyników sprzedaży, jak największe dokonania artysty, jednak jego koncerty ciągle przyciągają tłumy, chcące zobaczyć show Alicji.

www.alicecooper.com

Alice Cooper

fot. www.alicecooper.com

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Hey Stoopid Album 1
Dokument Trash Album 1