Alice In Chains

Alice In Chains fot. Alice In Chains

Alice In Chains

Jeden z najważniejszych zespołów, wywodzących się z nurtu grunge.

 

Alice In Chains to jeden z najważniejszych zespołów, wywodzących się z nurtu grunge, powstały w 1987 roku. Założycielami grupy byli gitarzysta Jerry Cantrell oraz wokalista Layne Staley. Po dołączeniu basisty Mike'a Starra oraz Seana Kinneya skład był kompletny.

Zespół przyjął nazwę Alice In Chainz, którą szybko zamienił na Alice In Chains.

Koncerty w klubach Seattle sprawiły, że zespół zwrócił na siebie uwagę wytwórni Columbia, co zaowocowało kontraktem płytowym.

W 1990 roku miała miejsce premiera debiutanckiej płyty Alicji - "Facelift". Album prezentował surowy i bezpośredni heavy metal, nawiązujący do klasyki gatunku, jednak mocno naznaczony indywidualnym spojrzeniem na tę muzykę.

Kolejne wydawnictwo grupy, mini-album "Sap" z 1992 roku, było czymś zupełnie zaskakującym. Grupa, znana dotąd z agreswynego, heavyrockowego oblicza, nagrała materiał zawierający głównie ballady. Alice In Chains pokazali tym samym, że potrafią odnaleźć się w wielu stylach muzycznych.

W tym samym roku ukazuje się album "Dirt", będący do dzisiaj magnum opus Alice In Chains, a także jedną z najbardziej kultowych płyt nurtu grunge. Utwory takie jak "Rooster", "Them Bones" czy "Would?" do dzisiaj stanowią esencję tego, czym jest Alice In Chains.

W roku 1993 opuszcza Alicję pogrążający się w heroinowym nałogu Mike Starr, zastąpiony przez Mike'a Ineza.

Kolejne wydawnictwo to "Jar Of Flies", stanowiące jakby kontynuację pomysłów zawartych na "Sap". Na małej płycie znalazł się jeden z największych hitów Alice In Chains - "Nutshell".

Im bardziej rozwijała się kariera zespołu, tym głośniej mówiło się o poważnych promlemach narkotykowych wokalisty Layne'a Staleya. Niestety, nie były to tylko plotki. Mimo kłopotów grupie udało się wydać w 1995 roku płytę nazwaną po prostu "Alice In Chains" (album znany jest też pod nazwą "Tripod").

Rok później zespół daje jeden z ostatnich koncertów. Występ z serii MTV Unplugged zostaje zarejestrowany i ukazuje się na płycie oraz kasecie wideo. Występ na żywo zobaczyć mogło 400 fanów.

Layne Staley coraz bardziej tracił kontakt z kolegami z zespołu. Ostatnim owocem ich współpracy był singiel „Get Born Again” z 1999 roku, dający nadzieję, że wokalista wróci do siebie. W 2000 roku w sklepach ukazuje się koncertowy album „Live”. Niestety, w 2002 roku Staley umiera w swoim mieszkaniu, na skutek przedawkowania narkotyków.

Grupa reaktywowała się ostatecznie dopiero w 2006 roku, z nowym wokalistą Williamem DuVallem. W roku 2009 światło dzienne ujrzał nowy album grupy „Black Gives Way To Blue”. Powrót okazał się udany, a takie utwory jak „A Looking In View” czy „Check My Brain” udowadniają, że zespół ma jeszcze wiele do powiedzenia.

W ramach trasy promującej nowy album, Alice In Chains dał koncert w Warszawie 25.11.2009 roku.

www.aliceinchains.com