Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Alt-j

Alt-j fot. facebook.com/altJ.band

Alt-j

kraj: Wielka Brytania

gatunek: indie rock

Alt-j znany również, jako Daljit Dhaliwal lub Films, to stosunkowo młody brytyjski zespół muzyczny grający między innymi indie rock.

Alt-j powstało w 2007 roku w Leeds z inicjatywy Gwila Sainsbury, Joe Newmana, Gusa Unger-Hamiltiona oraz Toma Greena na Uniwersytecie, do którego wszyscy wspólnie uczęszczali. Hamilton studiował tam język angielski, a pozostała trójka – sztukę. W trakcie drugiego roku studiów Newman pokazał Gwilowi napisane przez siebie piosenki, które zrobiły na nim spore wrażenie.

Początkowo pierwsze swoje kawałki muzyczne nagrywali w pokoju akademickim, co nadało im specyficznego brzmienia i jest ich wyraźną wizytówką. W jaki sposób? Bardzo prosty – tworząc w swoim pokoju w akademiku musieli zachować ciszę, by nie narazić się na kłopoty z administracją budynku. W związku z tym nie mogli oni używać gitary basowej, ani perkusji. Dało to ich muzyce wyjątkowy wydźwięk i stanowi niesamowity eksperyment muzyczny dla każdego słuchacza.

Po zakończeniu studiów grupa przeniosła się do Cambridge. W 2009 roku nagrali w Brixton swój pierwszy album „An Awesome Wave”, a w 2011 podpisali profesjonalny kontrakt z Infectious Records. Nazwa samego zespołu jest dość specyficzna, po naciśnięciu skrótu alt + J na Apple Mac OS X pojawi się symbol ∆, który przyjęła grupa. Przed ustaleniem nazwy na alt-j muzycy znani byli, jako Daljit Dhaliwal oraz Films (jednak musieli ją zmienić, ponieważ w Stanach Zjednoczonych istniał już inny zespół o takiej nazwie).

Ich piosenki były nadawane między innymi przez radio BBC 2 (jak „Something Good” oraz „Fitzpleasure). Ciekawym sukcesem jest użycie ich kawałka muzycznego „Fitzpleasure” przez Nokię w reklamie Lumii 925, na terenie Europy oraz Lumii 928 w Ameryce.

Wspomniany pierwszy album „An Awesome Wave” został wydany 25 maja 2012 roku, całość została nagrana w zaledwie trzy tygodnie, przynosząc Alt-j rzesze fanów. Nie była to praca na szybko, lecz wyraz jasnego sprecyzowania swoich celów. Muzycy wiedzieli dokładnie, co i jak mają zrobić żeby osiągnąć zamierzony przez siebie efekt.

13 stycznia 2014 roku Gwil Sainsbury rozstał się z zespołem.

Muzyka Alt-j to wyjątkowy wyraz takich stylów nowoczesnego rocka jak: indie, alternative, folk oraz jazz. Ta specyficzna mieszanka na długo pozostaje w pamięci, niosąc ze sobą niezapomniane doznania muzyczne. Obok twórczości Alt-j żaden fan muzyczny szukający nowych, lekko eksperymentalnych doznań, nie powinien przechodzić obojętnie.