Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 9069, ID obiektu: 9105

Amanda Lear

Amanda Lear

Amanda Lear

Lear Amanda

Francuska piosenkarka pop, disco, dance, jazz, oraz rock.

Amanda Lear to francuska piosenkarka pop, disco, dance, jazz, oraz rock urodzona w Hong Kongu.

Wychowywana przez matkę w południowej Francji, w wieku 16 lat zaczyna studia malarskie w Paryżu, a w 1964 rozpoczyna szkolę plastyczną w Londynie.

Rok później, by uzyskać pieniądze na studia trafia do agencji modelingowej Catérine Harlé i pracuje min. dla Paco Rabanne i Yves Saint-Laurent, kolejno dla Mary Quant i Coco Chanel. Świat modelingu wciąga ja bez reszty, przez co rzuca szkole plastyczną.

W czasie licznych przyjęć poznaje The Beatles, The Rolling Stones, Twiggy, Salvadora Dali i wielu innych.

W 1975 za namową Davida Bowiego, ówczesnego chłopaka wydaje swój pierwszy singiel „La bagarre”, który jest przerobioną piosenką „Trouble” Elvisa Presley’a. Singiel staje się jej przepustką do świata muzyki.

Wraz z wytwórnią Ariola wydaje pierwszy album „I am a photography” w 1977. Amanda napisała większość piosenek, a muzykę skomponował Anthony Monn. Słowa odnosiły się w sposób prowokujący do jej kariery jako modelki. Płyta przez 33 tygodnie nie schodziła z niemieckiej lity przebojów.

1978 rok był jeszcze obfitszy w plony, bowiem zarówno pierwszy singiel „Follow me” jak i sama płyta „Sweet revenge” zyskał wielu fanów w całej Europie i sprzedał się w kilkumilionowym nakładzie. Postanowiono umieścić ją w sprzedaży aż w 41 krajach świata, promując kolejnymi singlami: „Gold”, „Run baby run”, „Enigma”. W czasie proporcji wystąpiła również we włoskim programie Stryx min. z Patty Pravo, czy Grace Jones.

W tym samym roku rozpoczynają się prace nad płyta „Never trust a pretty face”, która miała wyróżniać się zróżnicowaniem stylów muzycznych –od dyskotekowego, aż po kabaretowy i ballady. Znalazł się tam i cover „Lili Marleen” Marleny Dietrich.

Płyta odnosi podobny sukces co ostatnia, a artystka wychodzi za mąż za Alaina-Philippe Malagnac d’Argens de Villele, który jest z pochodzenia francuskim arystokratą.

Kolejna płyta podbiła rynek skandynawski i włoski – Amanda poprzez swoja nową odsłonę, jaką była muzyka bliska rocka.

Jej piąta płyta z kolei „Incognito” zawojowała Amerykę południowa, a artystka nagrała specjalnie nawet 3 piosenki w języku hiszpańskim.

W 1982 Amanda została współprowadzącą we włoskim programie telewizyjnym. W tym samym czasie jej kariera muzyczna znacznie osłabła, a jej kolejna płyta „Tam-tam”, była nagrana w celu spełnienia warunków umowy z wytwórnią i została praktycznie niezauważona.

Ona sama zajęła się bardzo udana kariera telewizyjną, w której pomógł jej Silvio Berlusconi.

W latach późniejszych nagrała tylko kilka singli. Dopiero w 1987 roku nagrała w Stanach Zjednoczonych płytę „Secret passion” dla wytworni Carrre. Płyta stanowiła połączenie muzyki tanecznej i rocka i miała być przepustka na rynek amerykański, brytyjski, i australijski. Niestety wypadek samochodowy, któremu uległa na niedługo przed premierą uniemożliwił jej promocję płyty przez co została prawie niezauważona. Leżąc w szpitalu zaczęła pisać powieść „The Immortal”.

W 1989 we Włoszech nagrała płytę w całości po włosku „Uomini piu uomini, oraz prowadziła program Ars Amanda. Rok później wydała francuska wersję płyty licząc na większy sukces.

W 1992 nagrała singiel „Fantasy” co było powrotem do muzyki tanecznej, a płyta „Cadavrexquis” była współtworzona przez twórców muzyki klubowej.

Amanda pomimo ciągłej pracy w telewizji oddala się kolejnej pasji jaką było malarstwo. Mimo wielu wystaw nie wzbudziły jej prace furory krytyków.

Piosenkarka wróciła do Monachium gdzie nagrała kolejna płytę. Tym razem postawiono na energiczne disco. Amanda zaczęła prowadzić program erotyczny zatytułowany „Peep!” – tak jak jeden z singli z jej nowej płyty.

W 2004 jej kawałek „Enigma”, wrócił na listę przebojów za sprawa reklamy w której go użyto.

W 2005 wydano płytę z jej starymi utworami. „Forever glam!” zawierało nie tylko stare piosenki, ale i 2 nowe w tym „Copacabana”.

Od 2005 znajduje się we włoskiej edycji „Tańca z gwiazdami”.

Zadebiutowała również w sztuce „Panique au ministére”. Jej ostatnia płyta wydana w 2009 jest komplikacja akustycznego popu i nagrań tanecznych.

oficjalna strona: www.amanda-lear.com

Amanda Lear

fot. www.myspace.com/reinelear

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Follow Me Album 1