Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 9173, ID obiektu: 9209

Amy Winehouse

Amy Winehouse

Amy Winehouse

Życie i twórczość Amy Winehouse - dyskografia, bio, kariera, nagrody, trasy koncertowe, single, kolaboracje

Winehouse Amy

kraj: Wielka Brytania

gatunek: soul, R&B, jazz

Amy Jade Winehouse lub też Amy Winehouse (urodzona 14 września 1983 roku w Londynie, zmarła 23 Lipca 2011 w Londynie) była brytyjską piosenkarką, autorką tekstów oraz kompozytorką, której głównymi sferami działania był soul, jazz oraz R&B.

Army urodziła się oraz dorastała w północnej dzielnicy Londynu Southgate, w żydowskiej rodzinie o bardzo zakorzenionych tradycjach jazzowych. Dzięki temu Amy od najmłodszych lat obcowała z melodycznym brzmieniem. Doświadczenia te stanowiły niesamowitą pożywkę dla jej wrażliwości oraz były głównym paliwem napędowym dla przyszłej kariery. W wieku 10 lat założyła swoją „pierwszą” grupę muzyczną Sweet n Sour, co miało być żydowskim odzwierciedleniem Salt N Pepa. Wszystko to działo się w czasie uczęszczania Amy do Ashmole School, z której w wieku 13 lat została wyrzucona przechodząc okres buntu – powodem wystawienia artystki za próg szkoły było nie co innego, niż kolczyk w nosie. Po tym incydencie Amy kontynuowała swoją edukację w BRIT School.

Whinehose od 13 roku życia potrafiła płynnie grać na gitarze. Profesjonalne śpiewanie rozpoczęła mając 16 lat. Punktem zwrotnym jej życia, a zarazem wyjściowym dla przyszłej kariery był moment, kiedy to jej przyjaciel Tyler James (wokalista soulowy) wysłał jej demo do wytwórni A&R Records. Wtedy to o Amy zaczęło powoli robić się głośno. Na przestrzeni lat Whinehouse współpracowała z wieloma wytwórniami, by ostatecznie dołączyć do Island Records (Universal Music), z którą związała swoją przyszłość muzyczną do końca życia.

Karierę muzyczną artystki można podzielić na trzy okresy – każdy po wydaniu osobnego albumu. W każdy z tych okresów życie Amy przechodziło nieraz dramatyczne zmiany, które miały bezpośredni wpływ na wymiar oraz wydźwięk jej muzyki.

2003 rok: Album Frank

Był to pierwszy, debiutancki album Amy, który w krótkim czasie po wydaniu 20 października 2003 roku zapewnił jej szybką drogę na sam szczyt. Krążek wyprodukowany został głównie przez Salaam Remi. Większość utworów wchodzących w skład albumu stworzona była w oparciu o inspiracje Amy muzyką jazzową, wszystkie piosenki z wyjątkiem dwóch coverów zostały napisane, opracowane oraz skomponowane przez artystkę. Ogólny oddźwięk albumu w świecie muzycznym przeszedł najśmielsze oczekiwania. Praktycznie z dnia na dzień Amy Winehouse znalazła się na ustach wszystkich, a czołowi światowi krytycy prześcigali się w pianiu peanów na temat jej zdolności muzyczno-wokalnych. Znawcy oraz guru muzyki jazzowej po usłyszeniu, co Frank ma do zaoferowania podkreślali, że melodyczny głos Winehouse jest porównywalny do wokali takich gwiazd, jak Sarah Vaughan oraz Nina Simone. Zestawienie Amy z takim towarzystwem artystycznym, dało jej niesamowity zastrzyk energii do zdwojenia wysiłków oraz dalszej ofiarnej pracy na rzecz dostarczania słuchaczom jedynie najlepszej muzyki.

Frank przyniósł Amy Winehouse między innymi nominacje do BRIT Awards 2004 w kategorii „Najlepsza solowa artystka” oraz prestiżową nagrodę najlepszego twórcy tekstów muzycznych za utwór Stronger Than Me. Frank zyskał na wyspach status platynowej płyty oraz był nominowany do nagrody Mercury Music Prize 2004. Reszta 2004 roku upłynęła Amy na występowaniu na licznych festiwalach jak na przykład: Glastonbury Festival, czy V Festival.

2006 rok: Album Back to Black.

Był to drugi album studyjny Winehouse, który trafił do sprzedaży na muzyczne półki 30 października 2006 roku. Od pierwszych dni praktycznie zdominował on wszystkie szczyty brytyjskich list sprzedażowych. Back To Black - wyjątkowy krążek muzyczny autorstwa Amy wyprodukowany przez Marka Ronsona oraz Salamm Remi, jedynie w samej Wielkiej Brytanii sprzedał się w ponad milionowym nakładzie.

Back to Black był albumem przełomowym dla Winehouse. Po jego dużym sukcesie na wyspach, artystka zdecydowała się wyjść w szerszy świat i wypuścić swoje krążki do obiegu w różnych krajach – w tym do Stanów Zjednoczonych, gdzie płyta zyskawszy tak jak na wyspach, ponad milionową sprzedaż, zaskarbiła sobie status potrójnej platyny.

Back to Black lirycznie inspirowane było licznymi perturbacjami życiowymi, które przechodziła w tym okresie. Utwór Rehab odnosi się bezpośrednio do problemów Amy z narkotykami oraz alkoholem, z którym zmagała się do samej śmierci i który stanowił bezpośrednią przyczynę jej zgonu.

Back to Black odchodziło od jazzu, przybliżając się bardziej do popu, za co zostało zresztą wyróżnione ponad 5 nagrodami Grammy w tej kategorii.

2009 – 2011 rok: Lioness: Hidden Treasures oraz powolny spadek.

18 czerwca 2011 roku w Belgradzie Amy Winehouse inaugurowała swoją najnowszą europejską trasę koncertową. Występ odbył się jednak z bardzo dużym opóźnieniem, z powodu odurzenia alkoholowego artystki, która miała duże problemy z poruszaniem się, koncentracją i samym śpiewem. Amy dała koncert, z którego nic nie pamiętała, ani nazwy miasta, imion członków zespołu, ani tekstów piosenek, mimo prób zejścia ze sceny, była ona powstrzymywana przez ochronę oraz członków zespołu. W późniejszym czasie wynikło z tego powodu wielkie oburzenie wśród fanów, że osoby związane z Amy zamiast jej pomóc, próbowały na siłę wycisnąć z artystki ile tylko byli w stanie, mimo jej jawnych problemów. Amy zdawała sobie sprawę ze swoich nałogów i niejednokrotnie zgłaszała się do specjalistów o pomoc. Presja oraz słabe zdrowie siłą rzeczy odbijały się na niej coraz bardziej.

Pogarszający się stan zdrowia spowodował, że 21 czerwca odwołano wszystkie koncerty zaplanowane na europejską trasę. Amy pojawiła się na koncercie jeszcze tylko jeden raz przed swoją śmiercią – gościnnie na koncercie swojej chrześnicy Dionne Bromfield w Londynie.

5 grudnia 2011 roku to data premiery pośmiertnego albumu Amy Winehouse pod tytułem Lioness: Hidden Treasures. Na płycie znalazło się 11 niepublikowanych utworów oraz duet z Tonym Bennettem - Body and Soul. Za wybór utworów odpowiadali Salaam Remi oraz Mark Ronson.

Amy Winehouse

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Back To Black Album 1
Dokument Frank Album 1