Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Angela McCluskey

Angela McCluskey fot. www.facebook.com/pg/AngelaMcCluskeyMusic/

Angela McCluskey

kraj: Wielka Brytania

gatunek: rock folk

Angela McCluskey (urodzona 12 marca 1963 roku w Glasgow w Wielkiej Brytanii) jest szkocką wokalistką oraz autorką tekstów z ciekawym doświadczeniem muzycznym. Jest to była wokalistka, dwóch znaczący zespołów wykonujących rockowy folk – Wild Colonials oraz francuskiej grupy Telepopmusik. Angela śpiewa alternatywnego rocka z dużą domieszką popu oraz R&B. Stanowi to ciekawą mieszankę wartą umieszczenia w każdej domowej dyskografii.

Początki kariery Angeli datuje się na 1992 rok, kiedy to razem ze swoim przyjacielem Sharkiem, założyła zespół Wild Colonials. Wild Colonials nie był zamierzonym tworem – powstał on w trakcie jam session, w Irlandzkim barze w Hollywood zwanym Cafe Beckett. Angela razem z grupą innych muzyków, zorganizowała wieczór muzyczny dla pokazania umiejętności swojego przyjaciela Sharka, który w tym czasie przeniósł się do Los Angeles. Wieczór ten miał za zadanie pomóc Sharkowi poznać nowy ludzi, w efekcie przerodził się w regularny gig nowej grupy. Razem z Angelą występowali między innymi tacy artyści jak: Paul Cantelon, Dave King, Vivian Campbell (z Def Leppard) oraz kilku przedstawicieli koncertowej świty Leonarda Cohena. Wild Colonials pozwoliły Angeli na dopracowanie swojej maniery wokalno – muzycznej, dając jej niezbędne doświadczenie, by wypłynąć na szersze muzyczne wody.
Mimo iż nie zdobyli żadnej nagrody, Wild Colonials mogą pochwalić się nominacją do nagrody Grammy w 2004 roku.

Telepopmusik powstał w 1997 roku z inicjatywy trzech francuskich muzyków i producentów – Christopha Hetiera, Fabrica Dumonta oraz Stephana Haera, którzy wydając utwór Sonic 75, bardzo szybko zdobyli międzynarodową sławę. Przy tworzeniu ich dzieł muzycznych i rozwoju grupowej dyskografii, szczególną rolę odegrała Angela McCluskey, która wykonywała większość partii wokalnych. Współpraca z Telepopmusik pozwoliły Angeli spojrzeć, na swoją twórczość z innej perspektywy oraz realizować swój talent na nowych polach. W odróżnieniu do Wild Colonials, Telepopmusik skupiało się na innej mieszance muzycznej, eksperymentując w swoich dziełach z popem, techno, hip hopem, ambientem oraz dużą dawką muzyki elektronicznej.