Angie Stone

Angie Stone fot. Wikimedia Commons

Angie Stone

kraj: USA

gatunek: soul

Angie Stone, a właściwie Angela Laverne Brown (urodzona 30 stycznia 1961 roku w Columbii), to amerykańska piosenkarka R&B oraz soul. Angie urodziła się oraz dorastała w mieście Columbia, od najmłodszych lat będąc związaną z muzyką gospelową. Dużą część swojego dzieciństwa spędziła na wspomaganiu lokalnego chóru, swoją wyjątkową barwą głosu. Jej ojciec członek lokalnego kwartetu gospel zabierał ją, jako dziecko na występy takich sław muzyki gospelowej jak: The Singing Angels oraz The Gospel Keynotes. W trakcie swojej młodości Angie była żywo zainteresowana pisaniem poezji oraz uprawianiem sportu.

Aktywność artystyczna stanowiła istotną część jej życia, którą starała się rozwijać, kiedy tylko mogła. Zaraz po ukończeniu szkoły średniej odkładała każde pieniądze, by nagrywać swoje pierwsze dema w lokalnym studio PAW.  Lata 80 - te pozwoliły jej na wybicie się na scenie muzycznej, poprzez wstąpienie do rapowego trio o nazwie The Sequence.

Współpraca z The Sequence stanowiła punkt wyjścia dla prawdziwej kariery Angie. Kawałki takie jak:

- "Funk You Up"

- "Tear the Roof Off the Sucker"  

- "I Don't Need Your Love"

pozwoliły jej na doszlifowanie swoich umiejętności muzyczno-wokalnych. Dzięki czemu, została zauważona przez „wielkich” z międzynarodowej sceny muzycznej. W niedługim czasie współpracowała ona z takimi gwiazdami, jak Lenny Kravitz czy rapowa grupa Mantronix.

Lata 90 – te przeminęły Angie pod znakiem współpracy z grupą Vertical Hold, która wylansowała znakomity singiel „Seems You’re Much Too Busy” oraz albumy A Matter of Time (1993) i Head First (1995). W 1996 razem z kuzynem słynnego Lennego Kravitza - Gerrym Devaux, założyła zespół Devox – niestety nagrali oni wspólnie tylko jeden album, który ukazał się jedynie w Japonii.

Pod koniec lat 90 – tych, a dokładnie 28 września 1999 roku, Angie Stone wydała swój pierwszy solowy album, który zapisał jej nazwisko w historii muzyki. Krążek Black Diamond, tuż po ukazaniu się na sklepowych półkach, odbił się bardzo wyraźnym echem w środowisku muzycznym, zyskując Angie milionowe rzesze zdeklarowanych fanów. Płyta bardzo szybko osiągnęła status platynowej, stanowiąc punkt wyjścia do następnego wielkiego krążka Stone – Mahogany Soul, wydanej 16 października 2001 roku (który również zdobył platynę), Stone Love (6 lipca 2004 roku) oraz The Art. Of Love & War (październik 2007) i Unexpected (listopad 2009).

W zaledwie 10 lat solowa kariera Angie Stone, przyniosła fanom na całym świecie doskonałą, zróżnicowaną muzykę, która jest tworzona prosto z serca. Angie sama pisze oraz komponuje swoje piosenki, wkładając w nie całą siebie razem z wszystkimi (zarówno negatywnymi jak i pozytywnymi) doświadczeniami. W efekcie fani dostają jedynie to, co najlepsze z połączenia wielu poziomów rzeczywistości, w których, na co dzień funkcjonuje artystka.

Angie Stone pojawiła się również na specjalnym wydarzeniu w Polsce. 1 lipca 2011 roku wystąpiła ona przed warszawską publicznością, na koncercie zorganizowanym z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (czyli okresowi, w którym Polska przewodniczyła posiedzeniom Rady Unii Europejskiej).

Twórczość Angie Stone należy do wyjątkowo dynamicznych oraz głębokich. Zróżnicowane doświadczenia muzyczne oraz współpraca z wieloma gwiazdami realizującymi się, na co dzień w rozmaitych nurtach muzycznych, tworzą z jej albumów wyjątkowa mieszankę, która stanowi doskonałe dopełnienie każdej domowej dyskografii. Angie Stone to artystka, koło której twórczości nie można przejść obojętnie.