Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 9532, ID obiektu: 9568

Anita Lipnicka

Anita Lipnicka

Anita Lipnicka

Lipnicka Anita

Swoją karierę zaczynała w zespole Varius Manx, z którym nagrała dwie płyty.

Anita Lipnicka karierę zaczynała w zespole Varius Manx, z którym nagrała dwie płyty. Potem rozpoczęła bardzo udaną solową karierę - do tej pory nagrała trzy płyty 'Wszystko się może zdarzyć', 'To co naprawdę', 'Moje oczy są zielone'.

Jest spod znaku Bliźniąt. Urodziła się i wychowała w Piotrkowie Trybunalskim. Mając 15 lat została modelką, dzięki czemu odwiedziła Japonię i Syberię.

Debiutowała jako wokalistka w krakowskim kabarecie Rafała Kmity, następnie występowała z własną grupą Certificado. Wtedy zaczęła pisać swe pierwsze teksty. W czasie jednego z koncertów w Łodzi, Anitą zainteresował się jeden z dziennikarzy Radia Łódź i doprowadził do spotkania Anity z instrumentalną wówczas grupą Varius Manx. I tak, w 1993 roku Anita Lipnicka związała się z zespołem, z którym nagrała swój pierwszy album Emu.

Wiosną 1994 roku album uzyskał status Platynowej Płyty, a singiel 'Zanim zrozumiesz' stał się punktem zwrotnym w karierze zespołu. Varius Manx z wokalistką Anitą Lipnicką zdobył Grand Prix Sopot '94 i Nagrodę Dziennikarzy. Emu został albumem roku według magazynów: Bravo, Popcorn; był też najlepiej graną płytą wg wielu rozgłośni radiowych, zaś Anitę okrzyknięto Debiutem 1994 roku, dzięki czemu jej twarz zdobiła okładki niemal wszystkich pism. Anita i Varius Manx byli nominowani do nagrody Fryderyk '94, aż w sześciu kategoriach.

W kwietniu 1995 roku ukazał się następny album zatytułowany Elf i osiągnął podwójną Platynę, co było wydarzeniem bez precedensu, ponieważ stało się tak po raz pierwszy w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Zespół zdobył za ten album trzy Fryderyki '95: Album Roku, Zespół Roku i Kompozytor Roku. Rok 1995 zespół zakończył występem w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie podczas koncertu Indywidualności Roku uzyskał miano Najlepszego zespołu 1995.

Z początkiem 1996 roku Anita zdecydowała się ostatecznie na karierę solową i za sprawą swego managera nagrała własny album w Londynie.

Płyta 'Wszystko się może zdarzyć' ukazała się w październiku 1996 roku w Kompanii Muzycznej POMATON EMI. Już w pierwszym tygodniu po premierze album został sprzedany w ponad stutysięcznym nakładzie, zaś po sześciu tygodniach rozszedł się w ponad dwustu tysiącach egzemplarzy, co wówczas oznaczało Platynową Płytę /dziś byłaby to podwójna Platyna/.

Anita nagrywała tę płytę w Livingstone Studio w lipcu '96. Towarzyszyli jej muzycy, którzy dotychczas współpracowali z takimi gwiazdami jak: Paul McCartney, Hall and Oates, Mick Jagger, Bee Gees, Foreigner, Liza Minelli, Rod Stewart i wielu innych.

W lutym 1997 roku Anita otrzymała nagrodę PLAY BOX, typowaną przez polskie rozgłośnie radiowe w dwóch kategoriach.W marcu '97 Anita otrzymała aż pięć nominacji do nagrody Fryderyk '96.

Wiosna i lato'97 upłynęły Anicie na próbach z nowym zespołem oraz trasie koncertowej. W końcu 97 roku, po niespełna roku od wydania, album 'Wszystko się może zdarzyć', rozszedł się w blisko 400 000 egzemplarzy!

Właśnie wtedy, na przełomie listopada i grudnia '97, Anita znowu wyjechała do Londynu, by rozpocząć pracę nad drugim solowym albumem. Podobnie jak w przypadku pierwszego albumu, towarzyszyli jej angielscy muzycy, ponownie nagrań dokonano w Livingstone Studio w Londynie. Tym jednak razem zebrało się aż trzech producentów muzycznych: Danny Schogger, Cameron Jenkins i Mark Tschanz.

Drugi solowy album Anity, zatytułowany 'To co naprawdę' miał swoją premierę 8 czerwca 1998 roku. Promowały go trzy single 'Historia jednej miłości', 'O niczym', 'Gin z tonikiem'.
Na początku lipca 2000 roku Anita Lipnicka zakończyła nagrywanie do swojej trzeciej płyty 'Moje oczy są zielone', który powstawał w studiu Winicjusza Chrósta w Sulejówku. Album ten jest niewątpliwie najlepszą płytą młodej wokalistki. Ukazał się on 28.10.2000 r. W sprzedaży wraz z tą płyta ukazało się 15 wierszy Anity, które nie stały się piosenkami.
Do tej pory album ten rozszedł się w nakładzie ponad 30 tys. szt. Promowały go cztery single i dwa teledyski. 'Jestem powietrze', 'Ballada dla Śpiącej Królewny', 'Moje oczy są zielone' i 'Wracam'.

W 2003 roku rozpoczęła współpracę z Johnem Porterem, która zaowocowała trzema bardzo dobrze przyjętymi albumami.

W listopadzie 2009 roku Anita wydała płytę 'Hard Land Of Wonder'. To pierwsza płyta po siedmiu latach wyłącznej współpracy z Johnem Porterem. Album zawiera jedenaście premierowych utworówm stanowiących ucztę dla konesera niekonwencjonalnych brzmień akustycznych. Po raz pierwszy Anita występuje również w roli wyłącznego producenta i autora przedsięwzięcia. Do nagrań artystka zaprosiła muzyków sesyjnych z Anglii.

źródło: EMI Music Poland (www.emimusic.pl)

oficjalna strona: anitalipnicka.pl

Anita Lipnicka

fot.EMI Music Poland (www.emimusic.pl)

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Wszystko się może zdarzyć Album 1
Dokument To co naprawdę Album 1
Dokument Moje oczy są zielone Album 1
Dokument Hard Land Of Wonder Album 1