Teraz gramy

Anja Garbarek

Anja Garbarek fot. Wikimedia Commons

Anja Garbarek

kraj: Norwegia

gatunek: jazz, indie pop

Anja Garbarek (urodzona 24 Lipca 1970 roku w Oslo) to norweska artystka, pisarka tekstów, instrumentalistka oraz kompozytorka z polskimi korzeniami. Jej wizytówką jest eksperymentalne podejście do muzyki, przejawiające się w łączeniu ze sobą rozmaitych stylów. Jest jedyną córką słynnego saksofonisty jazzowego, polskiego pochodzenia Jana Garbarka. Anja Garbarek jest ceniona na całym świecie w środowisku muzycznym, za swój niesamowity głos, dzięki któremu porównywana jest przez światowych krytyków, do chociażby takiej legendy jak Bjork.

Anja swoje muzyczne inspiracje czerpie z fascynacji codziennym życiem, jak i z dzieł artystów typu: Kate Bush, Brian Eno oraz Billie Holiday.

Od momentu przyjścia na świat w Oslo, przez cały czas była otoczona muzyką. W licznych wywiadach sama przyznaje, że zwyczajnie kocha muzykę, kocha to, co robi i nie wyobraża sobie innej drogi życia niż ta, którą idzie obecnie. Mimo lat spędzonych w muzycznym świecie, w dzieciństwie nigdy nie uczyła się grać na żadnym instrumencie muzycznym. W wieku 16 lat starając się dookreślić swoją przyszłość, rozpoczęła naukę w collegu z specjalizacją dramat. Na tamtą chwilę, jako młoda dziewczyna wiązała ona swoją przyszłość ze sceną teatralną oraz filmową. Jednak w pewnym momencie coś drgnęło i Anja znalazła swój punkt zaczepienia w rzeczywistości muzycznej – w trakcie jednego ze swoich występów wykonywała partię wokalną, przez którą zwróciła na nią uwagę jej pierwsza wytwórnia płytowa. W efekcie, po bardzo krótkim czasie zaproponowano jej profesjonalny kontrakt.

W 1992 Anja wydała swój pierwszy debiutancki album Velkommen inn (Come On In), który pozwolił jej zaistnieć na rynku muzycznym w Norwegii. Trasa koncertowa poprzedzająca ukazanie się albumu, szybko uświadomiła odbiorcom, że na firmamencie muzycznym zajaśniała nowa gwiazda. Cztery lata później Garbarek zaprezentowała swój drugi album Balloon Mood, który powstał przy współpracy z Maiusem DeVriesem (działającym z takimi gwiazdami jak Madonna, Massive Attack oraz Bjork).

W 1997 roku Anja przeprowadziła się na stałe do Londynu oraz rozpoczęła współpracę z nową wytwórnią Virgin Records. Nowy krążek ukazał się dopiero trzy lata później. Smiling and Waving spotkało się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony samych fanów jak i krytyków, którzy zachwycali się łączeniem przez artystkę, gotowych sampli z licznymi instrumentami akustycznymi. Kolejny album również pojawił się po długiej przerwie, ponieważ artystka postanowiła skupić się na swoim życiu prywatnym – założyła rodzinę, urodziła córkę oraz wróciła do ojczyzny – wszystko to spowodowało, że album Briefly Shaking miał swoją premierę dopiero w 2006 roku.

Cechą charakterystyczna dla twórczości Ani Garbarek jest jej mroczność, smutek oraz melancholijność tekstów. Nadaje to każdej piosence, wchodzącej w skład jej dyskografii wyjątkowej, przejmującej głębi, która każdorazowo przenika słuchającego do samego szpiku kości. Inspiracji do tworzenia swoich dzieł, artystka poszukuje poza życiem prywatnym w horrorach oraz filmach sensacyjnych.