Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Anja Garbarek

Anja Garbarek fot. Wikimedia Commons

Anja Garbarek

kraj: Norwegia

gatunek: jazz, indie pop

Anja Garbarek (urodzona 24 Lipca 1970 roku w Oslo) to norweska artystka, pisarka tekstów, instrumentalistka oraz kompozytorka z polskimi korzeniami. Jej wizytówką jest eksperymentalne podejście do muzyki, przejawiające się w łączeniu ze sobą rozmaitych stylów. Jest jedyną córką słynnego saksofonisty jazzowego, polskiego pochodzenia Jana Garbarka. Anja Garbarek jest ceniona na całym świecie w środowisku muzycznym, za swój niesamowity głos, dzięki któremu porównywana jest przez światowych krytyków, do chociażby takiej legendy jak Bjork.

Anja swoje muzyczne inspiracje czerpie z fascynacji codziennym życiem, jak i z dzieł artystów typu: Kate Bush, Brian Eno oraz Billie Holiday.

Od momentu przyjścia na świat w Oslo, przez cały czas była otoczona muzyką. W licznych wywiadach sama przyznaje, że zwyczajnie kocha muzykę, kocha to, co robi i nie wyobraża sobie innej drogi życia niż ta, którą idzie obecnie. Mimo lat spędzonych w muzycznym świecie, w dzieciństwie nigdy nie uczyła się grać na żadnym instrumencie muzycznym. W wieku 16 lat starając się dookreślić swoją przyszłość, rozpoczęła naukę w collegu z specjalizacją dramat. Na tamtą chwilę, jako młoda dziewczyna wiązała ona swoją przyszłość ze sceną teatralną oraz filmową. Jednak w pewnym momencie coś drgnęło i Anja znalazła swój punkt zaczepienia w rzeczywistości muzycznej – w trakcie jednego ze swoich występów wykonywała partię wokalną, przez którą zwróciła na nią uwagę jej pierwsza wytwórnia płytowa. W efekcie, po bardzo krótkim czasie zaproponowano jej profesjonalny kontrakt.

W 1992 Anja wydała swój pierwszy debiutancki album Velkommen inn (Come On In), który pozwolił jej zaistnieć na rynku muzycznym w Norwegii. Trasa koncertowa poprzedzająca ukazanie się albumu, szybko uświadomiła odbiorcom, że na firmamencie muzycznym zajaśniała nowa gwiazda. Cztery lata później Garbarek zaprezentowała swój drugi album Balloon Mood, który powstał przy współpracy z Maiusem DeVriesem (działającym z takimi gwiazdami jak Madonna, Massive Attack oraz Bjork).

W 1997 roku Anja przeprowadziła się na stałe do Londynu oraz rozpoczęła współpracę z nową wytwórnią Virgin Records. Nowy krążek ukazał się dopiero trzy lata później. Smiling and Waving spotkało się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony samych fanów jak i krytyków, którzy zachwycali się łączeniem przez artystkę, gotowych sampli z licznymi instrumentami akustycznymi. Kolejny album również pojawił się po długiej przerwie, ponieważ artystka postanowiła skupić się na swoim życiu prywatnym – założyła rodzinę, urodziła córkę oraz wróciła do ojczyzny – wszystko to spowodowało, że album Briefly Shaking miał swoją premierę dopiero w 2006 roku.

Cechą charakterystyczna dla twórczości Ani Garbarek jest jej mroczność, smutek oraz melancholijność tekstów. Nadaje to każdej piosence, wchodzącej w skład jej dyskografii wyjątkowej, przejmującej głębi, która każdorazowo przenika słuchającego do samego szpiku kości. Inspiracji do tworzenia swoich dzieł, artystka poszukuje poza życiem prywatnym w horrorach oraz filmach sensacyjnych.