Anna Szarmach

Anna Szarmach fot. Wkimedia Commons

Anna Szarmach

kraj: Polska

gatunek: jazz, pop

Anna Szarmach (urodzona 12 lutego 1978 roku w Starogardzie Gdańskim) znana szerzej, jako Sharmi, to utalentowana artystka, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów oraz producentka, która żywo działa na polskiej scenie muzycznej. Absolwentka Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu oraz Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od lat daje się poznać, jako dopełnienie i autorka najróżniejszych inicjatyw muzycznych. Jej głos towarzyszy, jako suport na płytach czołowych polskich muzyków jak: Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Ewa Bem, Poluzjanci. Sistars, Kayah, Andrzej Piaseczny, Sokół, 15 minut Project oraz wielu, wielu innych

Pierwszym zanotowanym sukcesem Ani był jej utwór „Obejmij mnie”, który wszedł w poczet składanki „Święta, święta”, wydanej w okresie grudniowym w 2004 roku. Jako plik multimedialny utwór odznaczył się wyjątkową popularnością – w formacie mp3 został ściągnięty ponad 500 tysięcy razy.

W 2006 roku Ania pojawiła się na festiwalu TOP trendy, zajmując drugą lokatę w konkursie Trendy oraz pierwsze miejsce przyznawane przez telewidzów oraz internautów.,

23 października 2006 roku Ania wydała swój debiutancki album o nazwie „Sharmi”, którego nazwa w późniejszych latach na stałe do niej przylgnęła. Krążek odbił się dużym echem w polskim środowisku muzycznym, zjednując Ani szerokie rzesze nowych fanów. „Sharmi” było wybuchową mieszanką akustycznych ballad, zestawionych kontrastowo z tanecznymi, szybkimi rytmami R’n’B. Album ten przyniósł Ani dwie nominacje do Fryderyków w kategoriach: Wokalistka Roku oraz Nowa Twarz Fonografii. Ponadto zdobyła ona dwie dominacje do Super Jedynek w 2007 roku, w kategoriach Debiut Roku oraz Płyta Hip-Hop, R’N’B.

W 2008 roku wraz z swoją piosenką „Wybieram cię”, Ania przystąpiła do udziału w konkursie Premiery na 45 Krajowym Festiwalu Muzyki w Opolu, gdzie wywalczyła sobie drugie miejsce w głosowaniu publiczności.

Debiut autorski artystki przypada na 2010 rok, kiedy to ukazała się jej płyta pod tytułem „Inna”. „Inna” rzeczywiście była inna – została ona w całości nagrana na żywo przez zespół artystów, z którymi Sharmi współpracuje, zarówno na stałe jak i gościnnie. Za ten krążek Ania otrzymała nowe nominacje do Fryderyków 2010 w kategoriach Album Roku Hip-Hop/R’N’B/Reggae.

Ania Szarmach dużo udziela się społecznie, wspomagając liczne akcje charytatywne swoim melodycznym głosem. W 2011 roku brała udział w współtworzeniu płyty „Czarodzieje Uśmiechu 2”, na której zaśpiewała piosenkę „Rytm i melodia”. Cały dochód ze sprzedaży krążka został przekazany na wsparcie oraz realizacje programu „NIE nowotworom u dzieci”

6 grudnia 2012 roku do sprzedaży trafił trzeci album artystki zatytułowany „POZYTYWka”, był to podobnie jak „Inna”, krążek nagrywany na żywo. Wśród muzyków występujących razem z Anią znalazła się między innymi, Anna Maria Jopek oraz chór Sound’n’Grace. „POZYTYWka” było kolejnym w pełni autorskim albumem Sharmi, który zebrał wyjątkowe pochwały od fanów i od krytyków określających go, jako autentyczny, oryginalny oraz przepełniony pasją i miłością do muzyki.

W 2013 roku Sharmi rozszerzyła swoją sferę działań, dzięki rozpoczęciu współpracy z amerykańskim wokalistą, pianistą oraz kompozytorem soulowo-jazzowym Frankiem McCombem. Współpraca zaowocowała wspólnymi koncertami jeszcze w tym samym roku, by w 2014 przeistoczyć się w dużą trasę po całej Polsce. Cała trasa od początku do końca była bacznie śledzona, zarówno przez fanów jak i media, zbierając rewelacyjne recenzje. Zwieńczenie trasy oraz wspólny koncert był transmitowany na żywo przez Program 3 Polskiego Radia.

22 kwietnia ukazał się najnowszy album Ani Szarmach „Shades of Love”, stanowiący jedno z najbardziej śmiałych projektów Sharmi. Wśród artystów oraz gości biorących udział przy powstaniu „Shades of Love” wymienić można, między innymi takich artystów jak: Mark Boretti, Frank McComb, Marcin Wasilewski, Adam Bałdych, Piotr Żaczek, Robert Luty, Michał Miśkiewicz, Kasia Dereń, Ryszad Bazarnik, Piotr Zabrodzki, Damian Kurasz, Maciej Mąka, Maciej Kocin Kociński, Dariusz Plichta, Jakub Waszczeniuk, Michał Milczarek, Miłosz Pękala.