Annie Lennox

Annie Lennox fot. Mike Owen (www.annielennox.com)

Annie Lennox

kraj: Szkocja

gatunek: pop, rock, synth

Annie Lennox (urodzona 25 grudnia 1953 roku w Aberdeen) to szkocka piosenkarka solowa oraz była wokalistka/kompozytorka legendarnego duetu Eurythmics.

Lennox należy do kategorii artystów, którzy wyjątkowo jaskrawo odznaczyli się w świecie muzycznym na przestrzeni lat, kształtując gusta oraz wyobrażenie milionów ludzi z następujących po sobie pokoleń na całym świecie. Jej muzyka jest ponadczasowa, o czym świadczy niesłabnąca popularność jej utworów oraz nostalgiczne powracanie do jej lirycznych majstersztyków przez zarówno zdeklarowanych jak i nowych fanów.

Łączna sprzedaż płyt zarówno solowych jak i tych z czasów Eurythmics przekroczyła zawrotną liczbę 80 milionów egzemplarzy na całym świecie. Lennox aktywnie udziela się społecznie – miedzy innymi na rzecz walki z AIDS w Afryce, szeroko wykorzystując do tego swoją muzykę oraz zdobytą popularność. Zdeklarowanie na potrzeby drugiego człowieka oraz wartość życia samą w sobie, widać wyraźnie w jej twórczości. Drugi człowiek zawsze stanowił dla niej niewyczerpane źródło inspiracji, które pozwalało słuchaczom na lepsze utożsamianie się z przekazem jej dzieł lirycznych.

Annie Lennox przyszła na świat w szkockim mieście Aberdeen w biednej rodzinie, gdzie ojciec spędzał długie godziny na ciężkiej fizycznej, stoczniowej pracy, a matka była kucharką. Annie, jako jedynaczka spędziła młodzieńcze lata wraz ze swoimi rodzicami w dwupokojowym mieszkaniu. Mimo ograniczonych funduszy i nie najlepszej sytuacji finansowej, rodzina zapewniła jej możliwość pobierania lekcji gry na fortepianie, szybko rozpoznając jej talent. W wieku 11 lat grę na klawiszach rozwinęła o naukę gry na flecie. Lennox od najmłodszych lat interesowała się również śpiewaniem, które było dla niej doskonałym źródłem ekspresji dla wszystkich gromadzących się wewnątrz emocji. Uczęszczając do Aberdeen High School for Girls często umilała czas swoim rówieśnikom, śpiewając bardzo popularne w tym czasie przeboje grupy The Beatles.

Mając 17 lat Annie została przyjęta w poczet Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie kształciła się w kierunku muzyki poważnej. Okres ten był dla niej ciężki, ponieważ czuła się cały czas opuszczona, samotna i nieśmiała. Początki kariery muzycznej ograniczały się do występów w klubach oraz barach na sporadycznych gigach. Jej głównym zajęciem w tym czasie była praca, jako kelnerka w Pippins Restaurant. To tam właśnie poznała Dave’a Stewarta, którego pierwszymi słowami były „Czy wyjdziesz za mnie?”. Chociaż do małżeństwa nie doszło, w niedługim czasie Lennox oraz Stewart zostali parą i rozpoczęli wspólną karierę muzyczną, tworząc przyszłą światową legendę – Eurythmics.

Kariera

Zanim świat usłyszał jednak o Eurythmics, Annie Lennox, Stwart oraz Peet Coombes w 1975 roku założyli trio The Catch. Dwa lata później wydali swój pierwszy, debiutancki, a zarazem jedyny album pod tytułem Bordeline. Nie odznaczył się on jednak, ani komercyjnym efektem, ani nie zapisał na szczytach list przebojów. Mimo wszystko zespół nie załamał się i poszerzył swój zespól do kilku dodatkowych artystów – Jima Tooney oraz Eddiego China. W ten sposób The Catch przekształciło się w The Tourists. Z The Tourists Annie Lennox wydała trzy studyjne albumy oraz parę singli. Mimo usilnych prób zespołowi nie udało się należycie zaistnieć w środowisku muzycznym, skutkiem czego w 1980 roku został on rozwiązany.

Era Eurythmics 1981 – 1991

:

Rozpad The Tourist przyniósł również rozłam w związku między Annie i Davidem, postanowili oni jednak na kontynuacje wspólnej kariery muzycznej, zakładając synthopowy duet Eurythmics.

Pierwszym albumem nowej formacji był krążek noszący nazwę In the Garden, który ukazał się w sprzedaży w 1981 roku. Pomimo dobrych ocen ze strony krytyków, album podobnie jak pierwszy krążek The Tourists, nie odniósł wielkiego sukcesu. Dopiero dwa lata później w 1983 roku, album Sweet Dreams (Are Made of This) okazał się sukcesem na skalę światową, który pozwolił Eurythimics na zapisanie się w historii muzyki. W śpiewanych przebojach Annie Lennox zaprezentowała swój nowy image sceniczny, który stał się jej wizytówką w późniejszych latach – kobiety z krótkimi, pomarańczowymi włosami ubranej w męski garnitur. W Europie wizerunek ten nie wzbudził większych sensacji, jednak w USA okazał się prawdziwym przełomem, który wywołał spore kontrowersje – w pewnym okresie zakazanym było emitowanie teledysków grupy na MTV.

1983 rok przyniósł światu kolejny album Eurythmics – Touch. Zawierał on jedne z najbardziej znanych piosenek grupy „Who’s That Girl?” oraz „Here Comes the Rain Again”. W tym samym roku Annie Lennox poznała swojego przyszłego męża, aktywnego działacza Hare Kryszny - Randha Ramana. W 1984 wzięła z nim ślub, małżeństwo rozpadło się po roku, jednak poglądy oraz osobowość Ramana, wywarły niesamowity wpływ na Lennox oraz jej późniejszą muzykę.

Trzeci album Eurythmics Be Yourself Tonight wydany w 1985 roku, uważany jest za jeden z najlepszych albumów w historii zespołu. Znalazły się na nim takie przeboje jak:

  •  „There Must Be an Angel” oraz
  • „Sisters Are Doin' It for Themselves” (zaśpiewane wspólnie z Arethą Franklin).

W 1986 nowy album Revenge kontynuował poprockowe brzmienie, zainaugurowane w Be Yourself Tonight. The Miracle of Love i Missionary Man znajdujące się na tym krążku przyniosły Annie Lennox i Stewartowi jeszcze większą sławę, dając im możliwość do wyruszenia w największą w dotychczasowej karierze, trasę koncertową – Revenge Tour. Dając koncerty w Japonii, Annie poznała izraelskiego producent filmowego Uriego Fruchtmana, z którym dwa lata później wzięła ślub (małżeństwo trwało 12 lat).

Najmniej popularnym albumem okazał się Savage, wydany w 1987 roku. Przedostatnim albumem Eurtyhmics był We Too Are One wydany w 1987 roku, który bardzo dobrze zaznaczył się w Wielkiej Brytanii. Ostatni album to Peace wydany w 1999 roku.