Anthony Hamilton

Anthony Hamilton fot. Wikimedia Commons

Anthony Hamilton

kraj: USA

gatunek: R&B

Anthony Cornelius Hamilton (urodzony 28 stycznia 1971 w Charlotte w USA) jest amerykańskim wokalistą R&B, kompozytorem, songwriterem oraz producentem, który na swoim koncie ma już wiele platynowych krążków. Jego unikalna wizja muzyki przyniosła mu sporo prestiżowych nagród oraz nominacji (między innymi 16 do nagrody muzycznej Grammy). W trakcie swojej kariery współpracował on z jednymi z największych sław ze świata muzyki, tworząc niezapomniane przeboje używane chociażby do wielu kasowych, światowych produkcji filmowych.

Hamilton dość szybko rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Przejście do poziomu gwiazdy R&B oraz światowej sławy, zaczęło się skromnie w wieku 10 lat, kiedy to Anthony rozpoczął śpiewanie w lokalnym chórze kościelnym. Hamilton uczęszczał do szkoły średniej South Mecklenburg, gdzie jego śpiew przyniósł chórowi, w którym występował (pod kierownictwem Marka Setzera) prestiżowe nagrody.

W 1992 roku nastąpił moment przełomowy w jego życiu. Poznał wtedy Marka Sparksa, który odegrał kluczową rolę w jego karierze. Mark pchnął Anthonego do opuszczenia Charlotty i udania się do Nowego Yorku, by podpisać kontrakt z Andre Harell’em z Uptown Records. Od tego momentu Hamilton zaczął piąć się coraz szybciej w górę, będąc angażowanym do coraz bardziej ambitnych projektów muzycznych.

Kariera.

Początki kariery Anthonego skupiały się głównie na współpracy, przy tworzeniu jednych z najbardziej niezapomnianych piosenek z tego okresu. Współtworzył on lirycznie, między innymi hit z 1999 roku „U Know What’s Up” dla Donella Jonesa. W 2000 roku artysta dołączył do ekipy wokalisty soulowego – D’Angelo, w trakcie jego międzynarodowej trasy promującej album „Voodoo” – Hamilton był tam wokalistą backupowym.

Anthony Hamilton zaistniał prawdziwie w mainstreamowej rzeczywistości muzycznej, dzięki singlowi z 2002 roku „Po’ Folks”, który zdobył nominację do nagrody Grammy w kategorii „Best Rap/Sung Collaboration” w 2003 roku. Następne single Anthonego realizowane razem z innymi muzykami, odbijały się coraz większym echem w środowisku muzycznym, powoli ugruntowując jego pozycję wybitnego muzyka, którego głos oraz wyjątkowa wizja artystyczna była w stanie porwać za sobą tysiące słuchaczy.

Dyskografia oraz wkład muzyczny Hamiltona jest wyjątkowo szeroki. Jego single, kolaboracje oraz wystąpienia sceniczne są wydarzeniami, które na długo zapadają w pamięć i do których często się wraca.

Jednym z największych sukcesów ostatnich lat Hamiltona było wykorzystanie w 2012 roku, jego kawałka „Freedom” (który zaśpiewał w duecie z soulową wokalistką Elayną Boynton) przez Quentina Tarantino w soundtracku jego kasowej produkcji „Django Unchained”.

W uznaniu jego talentu został on zaproszony 24 lutego 2016 roku do wystąpienia podczas „Performance at the White House”, wydarzenia zorganizowanego przez urzędującego prezydenta Baracka Obamę oraz Pierwszą Damę Miechelle Obamę. Tego roczna edycja była hołdem złożonym ikonie świata muzyki Rayowi Charlesowi.

29 marca Anthony Hamilton wydał swój dziewiąty studyjny krążek, poszerzając swoją dyskografię o kolejne znakomite dzieło muzyczne.