Anya Marina

Anya Marina fot. Wikimedia Commons

Anya Marina

kraj: USA

gatunek: indie pop, indie rock

Anna Marina (urodzona 23 września 1976 roku w Ann Arbor Michigan) jest amerykańską wokalistką oraz songwriterką, rozpoznawalną głównie za swoje liczne wystąpienia w popularnych sitcomach oraz serialach jak na przykład „Grey’s Anatomy”, How I Met Your Mother (Jak poznałem waszą matkę), „Castle”, „United States of Tara”, „Gossip Girl”, „The Vampire Diaries” oraz „Supernatural”. Jej talent muzyczny został doceniony między innymi poprzez wykorzystanie jej piosenek w soundtracku popularnej amerykańskiej produkcji „Zmierzch”.

Anya pochodzi z rodziny inteligenckiej – oboje jej rodziców to profesorowie uniwersyteccy, wykładający psychologię oraz literaturę rosyjską. Jako młoda dziewczyna Anya przeniosła się do Los Angeles wiedziona marzeniem na zostanie aktorką. Tam uczęszczała do British American Drama Academy oraz American Academy of Dramatic Arts. Ponadto posiada tytuł naukowy z Pisania oraz Lingwistyki na Uniwersytecie Santa Clara. W młodości angażowała się ona w liczne projekty artystyczne, szlifując swoje umiejętności wokalno – sceniczne, docierając jednocześnie swój unikalny styl. Anya pracowała między innymi jako Dj w radiu studenckim oraz była czołową wokalistką popularnego w Bay Area, zespołu Andalusia.

Po zakończeniu nauki w 1997 roku Anya Marina pojawiła się w audycji Howarda Sterna. Wystąpienie to przyniosło jej duży rozgłos. W efekcie szybko została zatrudniona przez Mike’a Hallorana w stacji radiowej XHRM-FM w San Diego. Później pracowała także w Y107 w Los Angeles, Premium Radio w północnym San Diego, by ostatecznie osiąść w KBZT FM 94/9 na dłuższy okres. Doświadczenie, jako Dj dało jej bezpośredni wgląd w opinie oraz preferencje słuchaczy, poszerzając jej i tak już wyjątkowo rozległe horyzonty muzyczne.

W trakcie pracy w San Diego, Anya dawała swoje pierwsze pokazy zdolności wokalnych oraz zaczęła pisać swoje pierwsze piosenki. Doskonale łączyła codzienną pracę z pasją muzyczną (dawała liczne koncerty oraz gościnne występy w samym San Diego jak i najbliższej okolicy).

Jej muzycznym debiutem był zestaw 5 piosenek „Exercises in Racketeering”, który  przerodził się w pełny album studyjny z prawdziwego zdarzenia. Krążek nazywał się “Miss Halfway” i został wydany 25 stycznia 2005 roku. Płyta została wyprodukowana dzięki pomocy Scotta Russo (frontmana formacji rockowej „Unwritten Law”) oraz Petera Kinga (The Surfers). Po niedługim czasie „Miss Halfway” zdobyła nagrodę najlepiej sprzedającego się albumu w San Diego.

20 stycznia 2009 roku Anya wydała swój drugi album studyjny zatytułowany „Slow & Steady Seduction: Phase II”. Album został wyprodukowany przez Briana Karsciga (z Louis XIV) oraz Britta Daniela (z Spoon). W okresie letnim w 2009 roku artystka została nominowana do trzech prestiżowych nagród muzycznych, przyznawanych w San Diego. Były to nominacje za: Artystę Roku, Album Roku oraz Piosenkę Roku („Move You”). We wrześniu jej kawałek „Move You” zdobył nagrodę w kategorii Piosenka Roku, deklasując wszystkich pozostałych pretendentów.

Jej kawałek “Stellite Heart” został wykorzystany w filmie Zmierzch: Księżyc w Nowiu. Po wydaniu piosenki na oficjalnym soundtracku, Anya grała ją wielokrotnie podczas specjalnej trasy koncertowej po całym kraju zatytułowanej „New Moon Talent Tour”. Anya żywo wspierała premierę filmu – chociażby przez swój kanał MySpace, który przyciągnął dużą uwagę zarówno fanów, jak i telewizji (liczne artykuły na portalu CNN.com napędzały jej nowych fanów).

W 2009 roku Anya przeniosła się do Portland w Oregonie, by skupić się na stworzeniu swojego następnego albumu zatytułowanego “Felony Flats” (tak nazywało się jej sąsiedztwo) – album został wydany 3 lata później w 2012 roku. Anya jest również autorką różnych podcastów np. „We Know Nothing”, gdzie pojawiła się z Nikki Glaser oraz Philem Hanleyem.