Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Art Ensemble of Chicago

Art Ensemble of Chicago fot. Wikimedia Commons

Art Ensemble of Chicago

kraj: USA

gatunek: jazz

Art Ensemble of Chicago to zespół jazzowy, który swój początek datuje na lata 60-te ubiegłego stulecia. Formacja tworzy swoje przeboje w stylu jazzowym, awangardowym, eksperymentalnym oraz muzyki klasycznej. Muzycy w swoich utworach łączą najróżniejsze wątki oraz inspiracje od free jazzu, po muzykę poważną oraz etniczną (głównie afrykańską). Każdy z członków formacji to multiinstrumentalista. Ta różnorodność oraz bogate doświadczenia muzyczne sprawiają, że Art Ensemble of Chicago to nie tyle formacja muzyczna, co zespół prawdziwych profesjonalistów, z których każdy wnosi zupełnie nowy poziom artystycznej głębi do całości powstających dzieł.

Ich występy na żywo stanowią niesamowite doświadczenie. Muzycy często korzystają z różnorodnych kostiumów oraz używają przedmiotów pozamuzycznych jak np. klaksonów. W efekcie w ciągu jednego koncertu potrafią oni tworzyć kompozycje składające się z ponad 500 „instrumentów”.

Art Ensemble of Chicago stanowił jeden z najbardziej radykalnych przykładów kolektywów muzycznych. Wszystkie decyzje były podejmowane zespołowo – był to przejaw prawdziwej muzycznej komuny. Jak wyjaśniali sami muzycy: traktując się, jako kolektyw skupiali się na wspólnym celu do osiągnięcia, a nie na indywidualnych, personalnych korzyściach.

Muzycy współpracowali ze sobą w różnych formacjach już w połowie lat 60-tych, nagrywając pod różnorodnymi szyldami. Nazwa Art Ensemble of Chicago została zaakceptowana w 1969 roku, stanowiąc wyraz totalnego oraz kooperacyjnego charakteru wykonywanej przez zespół muzyki. Zespół w trakcie swojej kariery nagrał ponad 15 albumów, z których wiele stanowiło oraz nadal stanowi wyjątkową muzyczną inspirację dla setek artystów na całym świecie.

Art Ensemble of Chicago to prawdziwa muzyczna uczta nawet dla najbardziej wymagającego fana unikanych melodycznych uniesień. Eksperymenty grupy z najróżniejszymi stylami muzycznymi, pozwalają im na tworzenie wyjątkowych kompozycji, które stanowią wyraz prawdziwego, dynamizmu artystycznego. Unikalność oraz elastyczność przekazu sprawia, że każdy z krążków jest w stanie praktycznie idealnie wpasować się w potrzeby fanów rozmaitych melodycznych gatunków.

 

Muzycy Art Ensemble of Chicago:

Lester Bowie – trąbka, skrzydłówka, kelphorn, bęben basowy, instrumenty perkusyjne, wokal i inne

Roscoe Mitchell – saksofony (sopranowy, altowy, tenorowy, basowy), klarnet, perkusja, bongosy, syreny, dzwonki, wokal i inne

Joseph Jarman – saksofony (sopranino, sopranowy, altowy, tenorowy, basowy), flety, klarnet, fagot, obój, klawikord, gitara, kongi, wibrafon, syntezator, instrumenty perkusyjne, wokal i inne

Malachi Favors Maghostut – kontrabas, gitara basowa, bandżo, cytra, gongi, różne bębny, gwizdki, melodica, wokal i inne

Famoudou Don Moye – perkusja, kongi, basowa marimba, gongi, różne bębny, instrumenty perkusyjne, wokal i inne

Phillip Wilson – perkusja

Corey Wilkes – trąbka

Jaribu Shahid – kontrabas, gitara basowa